Bijlage B. 34 Merkwaardig zijn de cijfers op de urinoirs betrekking heb bend. In een school toch zijn op 11 lokalen 10 urinoirsin een andere op 6 lokalen slechts 2 urinoirs. In de meeste scholen zijn privaten en urinoirs, hetzij door een gang of door een behoorlijk geventileerd portaal van de schoollokalen gescheiden. De R. K. jongensschool maakt daarop eene ongunstige uitzondering; daar vormt slechts een deur de scheiding tusschen leerlokalen en privaten en urninoirs, zoodat stank geregeld binnendringt; met niet te groote kosten ware hierin verbetering aan te brengen. Behalve in de bewaarscholen zijn de privaten voor jongens en meisjes behoorlijk gescheiden. Vrij algemeen wordt over stank van privaten en urinoirs geklaagd en niet ten onrechte, zooals aan de Commissie bij haar persoonlijk bezoek bleek. Sommige urinoirs waren zeer verontreinigd, doordat de vloeren ondoelmatig zijn ingericht om overgestortte urine behoorlijk af te voeren. In school B/C merkten wij zelfs op, dat de urine naar het voorportaal afvloeide, waardoor de leerlingen met veront reinigde voeten in de school kwamen. De in die school toegepaste ventilatiemiddelen door geper foreerde glasruiten blijken zeer onvoldoende. Ook in school D en E laat de ventilatie van sommige pri vaten te wenschen over, terwijl de vloeren der urinoirs het zelfde gebrek vertoonen als school B/C. In sommige scholen zijn verscheiden privaten buiten ge bruik gesteld, wat op eene onvoldoende inrichting wijst. Bijna alle privaten zijn met tonnenstelsel ingericht, de ver wisseling der tonnen heeft eens, hoogstens tweemaal per week plaats, meerdere verwisseling vooral in den zomer zal de gegronde klachten over stank doen verminderen. Bijlage B. 35 De bijzondere reinigingsmiddelen der urinoirs bestaan in het bestrijken met verschillende in den handel aangeprezen urineoliën, koolteer of dagelijksche doorspoeling met water; ons komt het laatste het meest doelmatige middel voor, waarbij tevens gebruik was te maken van een 3% creoline oplossing. Drinkwater. De meeste scholen zijn voorzien van goed drinkwater, hetzij welwater of leidingwater. Boven de put van de pomp in school E is een mestvaalt (zie de noot op bladz. 24 hiervoor.) Het water uit de pomp bij de R. K. jongensschool is sterk ijzerhoudend. De waschgelegenheid op bijna alle scholen is zeer primitief; onder de pomp of aan de kraan der waterleiding; zeep en handdoek ontbreken bijna overal. Dat toch met beperkte middelen goede resultaten zijn te bereiken, bleek ons in school F in de Hovenhier troffen wij in ieder lokaal een met water gevulde waschkuip, waarin de kinderen vóór den aanvang der lessen hunne handen wasschen. III. Leermiddelen. Op bijna alle scholen worden aan nieuwe leerlingen de door vroegere leerlingen gebruikte boeken gegeven. Ingeval boeken komen in gezinnen, waar besmettelijke ziekte heerscht, worden die boeken vernietigd of ontsmet. Regelen en voorschriften ontbreken op dit punt, doch het ware te wenschen, dat hierin worde voorzien. o o

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1904 | | pagina 101