i io Algemeene opmerkingen omtrent tuinbouw en bloemisterij. Dc tuinbouw was dooreengenomen goedde erwten en stamboonen waren middelmatig. De laatstgenoemde gewassen worden meestal groen geplukt. De vruchtenteelt, zooals aardbeziënframbozen en aalbessen was gunstiger in het afgeloopen jaar door het schoonc weder in het voorjaar en de weinige nacht vorstende opbrengst van appels, peren, abrikozen, pruimen en perzikken was zeer ongunstig. In het afgeloopen jaar werden minder H.A. aard appelen verbouwd. De opbrengst per H.A. was lager. Ziekten kwamen alleen voor in de vroege soorten, in hoofdzaak op de lage klei- en zandgronden. De oogst der aardappelen was tamelijk, de prijzen waren hoog. De qualiteit van dit gewas was middel matig. De suikerbieten worden niet als handelsgewas ge- teelt, wel als voedergewas. De mangelwortels als hoofdgewas waren gunstiger. Het gewas wordt uitsluitend voor eigen vee verbouwd. De teelt van koolrapen was zeer gunstig. De opbrengst der wortels was ongunstig, die der stoppelknollen gunstig. Van de oppervlakte in gebruik voor oofttcelt voor den handel, was met bessen en frambozen bezet ieder 1/2 H.A. De opbrengst der bloemkweekerijen was goed; die kweekerijen beslaan eene uitgestrektheid van 7 H.A. Er werden 420,000 kiemen van Convalaria's uitgeplant, als mede eenige duizenden Knol Begonia's palmen en varens. De teelt van de convalaria's gaat hier steeds voor uit, die der dahlia's echter niet. De toestand der boomkweekerijen was gunstig; die kweekerijen beslaan eene uitgestrektheid van 2 H.A. Houtteelt komt in deze gemeente weinig voor. De toestand van het houtgewas was gunstig. Hier worden in hoofdzaak geteeld Iepen, Essen- en Wilgen. De wegen worden beplant met Iepen, Amerikaansch Eiken, Linden en Virginische Esdoorn De beplanting der wegen geschiedt deels voor rekening der gemeente, deels voor rekening van het Rijk. Marken of gemeentegronden, die vroeger zijn ver deeld of nog te verdeelen liggen, bestaan hier niet en evenmin treft men hier duinbeplantingen of afzande- rijen aan. Toestand van den Veestapel. De handel in paarden was gedurende het geheele jaar ongunstig. De paardenmarkten waren van weinig beteekenis en brachten in dien toestand weinig ver andering. Er werden 4 veulens aangelokt. De gezondheidstoestand was gunstig. Onder het rundvee kwamen geen noemenswaardige ziekten voor. De handel was gedurende het geheele jaar levendig. Van rasverbetering wordt hier weinig werk gemaakt. De vetvveiderij leverde middelmatige resultaten op. Handel in schapen wordt hier niet gedreven. De handel in varkens was niet zoo levendig als in 1902, de prijzen waren laag; de export van geslachte varkens heeft plaats naar Engeland, Duitschland en België. De gezondheidstoestand was gunstig. iii

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1903 | | pagina 57