27T Bijlage K. 6 tot en met Vrijdag, moest worden afgezien. Van het laatste omdat op de kwartjesdagen het bezoek spoedig sterk daalde, hetgeen blijkbaar aan het bedrag van de entree lag. De gratis-toelating moest worden opgege ven om verschillende redenen. Vooreerst was de toe vloed op de gratis-dagen zóó ontzaglijk groot, dat de voorwerpen en de ruiten der vitrines groot gevaar liepen, terwijl het uitoefenen van toezicht op die dicht opeen gepakte menigte niet mogelijk was. De secretaris en een enkele maal een ander lid onzer Commissie moesten den concierge dan daarbij helpen en brachten vaak hun ganschen Zondag door met in het zweet huns aanschijns den toegang te regelen, de opdringende menigte tegen te houden en voor zooverre dat ging, toezicht uit te oefenen. Van een rustige beschouwing der voorwerpen door werkelijk belangstellende onder de bezoekers, kon onder die omstandigheden geen sprake wezen. Boven dien kwam dit al te drukke bezoek uit den aard der zaak steeds op de Zondagen, en wanneer onze inkom sten uit den post entrées alleen gevonden moeten wor den uit het bezoek op de door-de-weeksche dagen, zou dit op ons budget van hoogst nadeeligen invloed zijn. Verreweg het grootste deel der wekelijksche entrées wordt nu op Zondagen ontvangen. Daarbij valt nog op te merken, dat de stormloop op de gratis-Zondagen het aanschaffen van extra-hulp voor toezicht onver mijdelijk zou hebben gemaakt, zoodat aldus aan de ééne zijde geregeld terugkeerende buitengewone on kosten zouden moeten gemaakt worden, terwijl aan de andere zijde de voornaamste bron van inkomsten zou worden gemist. Bijlage K. 7 Al deze redenen brachten ons er toe, de gratis-Zon dagen af te schaffenen een andere regeling in te voeren, waardoor, naar wij overtuigd zijn, de uit die afschaffing voortvloeiende bezwaren vrijwel geheel wor den weggenomen. Deze bestaan daarin, dat aan per sonen uit de volksklasse entree tegen verminderden prijs wordt verleend. Een verzoek in dien geest werd ons gedaan door een der werkliedenvereenigingen hier ter stede. Wij hebben daarin aanleiding gevonden, om ons in verbinding te stellen met de vier groote werk liedenorganisaties hier ter stede, n.l. de Alg. Arbeiders Vereeniging, de St. Josepsvereeniging, Patrimonium en de Sociaal Democratische Arbeiderspartij, en voor hunne besturen kosteloos verkrijgbaar gesteld boekjes met ioo toegangskaarten van 5 ct. Zij kunnen die kaarten, desgelijks kosteloos, uitreiken aan de leden hunner Vereeniging en hunne huisgenootentegen vertoon van de bedoelde kaarten hebben dezen a 5 ct. per persoon toegang tot het Museum. Dit systeem voldoet zeer goed. Het vormt een middenweg tusschen vrij entree en toegang tegen den gewonen prijs. Onze inkomsten kunnen er niet ernstig door geschaad worden, en de ontvangsten op de Zondagen blijven behouden. Klachten over deze regeling kwamen niet voor. De belang stellenden uit de volksklasse kunnen tegen de 5 ct. entree geen rechtmatig bezwaar hebben; en de rumoerige elementen blijven weg. Inzonderheid de drommen kinderendie onder het gratis systeem door ouders of familieleden werden binnengeloodst en uit dien hoofde niet geweigerd konden wordenofschoon zij het den belangstellenden bezoekers soms zeer lastig maakten,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1903 | | pagina 114