Ti o Bijlage K. algemeen lieten de deskundige bezoekers zich zeer gunstig uit, zoowel over de reeds aanwezige verzameling oudheden als over de rangschikking daarvan en de wijze van exposeeren. Ten einde op het Museum meer de aandacht te vesti gen, werden omstreeks den tijd der oprichting een aan tal fraai gedrukte circulaireswaarin op het afstaan van voorwerpen aan het Museum werd aangedrongenge zonden aan verschillende autoriteiten en particulieren in onze provincie, o.a. aan de Burgemeesters cn Ge meenteraadsleden de bedienaren van den gods dienst, bestuurders van waterschappen, bewoners van kasteelen en buitenplaatsen, en onderscheidene als be zitters of verzamelaars van oudheden bekend staande personen. Deze circulaire had, zooals uit de hierbij overgelegde lijst der aanwinsten blijkt, een goede uit werking. Tot 31 December werden meer dan 225 voorwerpen ten geschenke of in bruikleen ontvangen. Toch is het wenschelijk, dat het loffelijk voorbeeld van diegenen, welke ons voorwerpen in bruikleen of eigen dom afstondendoor vele andere worde gevolgd. Zooals uit de straks te geven mededcelingen aangaande het bezoek volgt, komen zij hier onder de oogen van velen en strekken tot werkelijk nut. Den meesten steun in dezen vorm ondervond het Museum van de bewoners onzer gemeente. Zeer talrijk zijn de ingezetenen, die ons voorwerpen in eigendom of bruikleen afstonden. Het eigenaardige en van belang stelling getuigend verschijnsel deed zich daarbij voor, dat zelfs personen uit de volksklasse in dit opzicht niet achterbleven. Onder de op deze wijze duurzaam of Bijlage K, 3 tijdelijk verworven stukken bevinden zich onderscheidene, die uit het oogpunt van oudheidkunde, geschiedenis of kunst belangrijk zijn; tegenover deze staan uit den aard der zaak ook eenige voorwerpen van vrij geringe waarde, die wij echterom de goede bedoeling meenden niet te mogen weigeren. Onder de in bruikleen afgestane voorwerpen moet afzonderlijk vermeld worden de houten nabootsing van den Wijnhuistoren, vervaardigd door den heer G. J. Mast Gzn. Met bijzondere waardeering mogen wij melding maken van den steun, vanwege de gemeente genoten. Een aantal voorwerpen, aan de gemeente behoorend, die op het stadhuis of in den stadstimmerwinkel waren ge borgen, werden op het Museum geplaatst. Desgelijks moet met erkentelijkheid worden gewaagd van de welwillendheidons betoond door den komman- dant der schutterij en de bestuurders van eenige lief dadige instellingen, o.a. het Gebr. Bakkers Weeshuis, de St. Anthony Kleine Broederschap e a., die ons oud heden uit hun bezit in bruikleen afstonden. Aankoopen konden door ons slechts op zeer kleine schaal worden gedaan. Zij beliepen een totaal van f I49)50. De belangrijkste aankoop was die van een zeer fraaie, i6<lc eeuwsche kast en tot de aanzienlijke uitgaaf die daardoor gevorderd werd, besloten wij voor- al op gronddat het Museum geen enkel mooi oud meubel bezat. De kast is een sieraad van de ver zameling en deed reeds enkele malen dienst als voor beeld voor leerlingen, die in het meubelvak worden opgeleid. Verder kochten wij een mangelperseenig 2

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1903 | | pagina 112