Bijlage F. Het onderwijs aan de helpsters werd geregeld ge geven volgens het in het vorige jaar opgemaakte pro gramma. Van het nut van dit onderwijs, waardoor de jongere helpsters kunnen herhalen en aanvullen wat zij op de Lagere School hebben geleerd, blijlt de Commissie te volle overtuigd. Ook waardeert zij de toewijding, waarmede de lessen, wat de vakken van het Lager Onderwijs betreft, door Mej. A. Nijr.AND, voor zingen en teekenen, door de heeren G. J. A. NlJENHUIS en G. Dorree worden gegeven. Toch wordt het einddoeldat namelijk de helpsters het exa men van Bewaarschoolhouderes afleggente weinig- bereikt. De oorzaak hiervan acht de Commissie gele gen in het feit, dat slechts bij uitzondering voor de betrekking van helpster zich meisjes aanmelden, die het voornemen hebben bij het Bewaarschoolonderwijs te blijven. Het aantal kinderen, in de verschillende scholen aanwezig, bedroeg op 31 December 1902: Op den Paardenwal324 kinderen. (gemiddeld over het gehecle jaar 335 kinderen). In de Hoven: 84 kinderen. (gemiddeld over het geheele jaar 109 kinderen). In de Bornhovestraat65 kinderen. (gemiddeld over het geheele jaar 72 kinderen). Op de school op den Paardenwal werd voor gemid deld 123 kinderen vrijstelling van schoolgeld gegeven, op de school in de Hoven voor gemiddeld 39 kinderen. Het subsidie, door de Gemeente verleend voor de scholen op den Paardenwal en in de Hoven, bedroeg Bijlage F. 3 4111,69), terwijl van het jaarlijksch subsidie van hoogstens 1000,— voor de school in de Bornhove straat tot een bedrag van 802.57 gebruik gemaakt werd. In het geheel werd dus door de Gemeente voor de Bewaarscholen uitgegeven eene som van ƒ4914,62), terwijl de Begrooting 5300,— bedroeg, namelijk f 4455» voor de scholen op den Paardenwal en in de Hoven en 845,voor de school in de Born hovestraat. Gebouwen en lokalen der scholen verkeerden bij voortduring in voldoenden toestand. Van de school in de Hoven, die in. de maanden Mei, Juni en Juli door ruim 120 kinderen bezocht werd, acht de Com missie eene vergrooting wenschelijk. Geregeld werden de scholen door de Dames-Leden der Commissie bezocht. De samenstelling der Commissie onderging geene verandering. De Commissie voor de Bewaarscholen F. H. UMBGROVE Voorzitter. D. BRUINS, Secretaris. 2

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1902 | | pagina 99