B ij lage E. 8 De inrichtingde gang en dc resultaten van liet onderwijs op de verschillende openbare scholen zijn bevredigend. Het onderwijzend personeel vervult met ijver en toewijding zijne taak, al is er uit den aard der zaak een groot verschil tusschen de geschiktheid der verschillende onderwijskrachten School A is wegens het voorkomen van diphterilis onder enkele leerlingen der school van 11 tot 21 Fe bruari gesloten en ontsmet. School B/C is om dezelfde reden gesloten van 15 tot 25 Februari en in dien tijd ontsmet. De Commissie had zich gevleid, dat met 1 Januari van dit jaar de reorganisatie van school D zou zijn tot stand gekomen, en op dien datum de avondschool zou zijn opgeheven. Bijzondere omstandigheden heb ben dit onmogelijk gemaakt. Zij drukt echter het vertrouwen uit, dat de vaststelling van het leerplan tijdig genoeg zal plaats hebben, om met 1 Maart de werkzaamheden te beginnen volgens het nieuwe leerplan. De Commissie meent, dat er althans vooreerst geen sprake kan zijn, het Hoofd eene vaste klasse op te dragen; de gewijzigde inrichting der school zal het noodig maken, dat hij in den eersten tijd voortdurend gelegenheid heeit, er zich van te overtuigenof tusschen de verschillende klassen de gewenschte aansluiting be staat en of het gewijzigde leerplan in alle opzichten voldoet aan de eischen der practijk. Daar het zeker is, dat met September eene achtste klasse aan die school zal zijn toegevoegd, dienen er tijdig maatregelen geno men te worden, dat met 1 September behalve de tij- Bijlage E. 9 delijke onderwijzeres, aan die school werkzaam, nog een onderwijzer worde aangesteld. Op het einde van het vorige jaar is door den Ge meenteraad besloten, het onderwijzend personeel aan school F met eene onderwijzeres uit te breiden. De benoemde onderwijzeres is nog niet in functie. De uitbreiding van het onderwijzend personeel aan school met 1 onderwijzer of onderwijzeres is nood zakelijk. De gronden daarvoor zijn door de Commissie reeds in het vorige jaar aan Heeren Burgemeester en Wethouders medegedeeld. De schoolvergaderingen werden ook in het vorige jaar geregeld gehouden en dragen er, naar de meening der Commissie, zeer toe bij, de belangen van het onderwijs te bevorderen. Met belangstelling heeft de Commissie kennis genomen van de notulen dier vergaderingen en met groote ingenomenheid daarin het ernstig streven opgemerkt, die vergaderingen dienstbaar te maken aan de verhooging van het peil van het onderwijs in ver standelijken en zedelijken zin. Onderwerpen van metho diek en paedagogiek, de bevordering der leerlingen naar hoogere klassen, de te gebruiken leermiddelen, maat regelen tot bevordering van orde en tucht binnen en buiten de school, maakten een punt van bespreking uit. De debatten werden op waardige wijze gevoerd en de argumenten met onderlinge waardeering overwogen. Van de schoolbibliotheken, op enkele openbare scholen van particuliere zijde gesticht en van die op school F waarvoor de gemeente eene jaarlijksche subsidie verleent werd door een groot aantal leerlingen, en dikwijls ook door de ouders dier leerlingen, gebruik gemaakt.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1902 | | pagina 97