De aanbesteding omvatte de navolgende werken: ie. Het uitdiepen van de Vischpoorthaven en van de Beek langs den Houtwal (Zuiderliaven) tot aan de houlwalsluis. 2e. Het uitdiepen van de bestaande voormalige vesting gracht langs, en het graven van een nienvv haven kanaal door het Hoornwerk en Helbergen, tot verbinding der Binnenhaven met de riviermet het uitdiepen van de monding daarvan tusschen de Rijkskribben No. 228 en 230 tot aan de rechter- normaallijn. 3e. Het maken van een kapitalen dam tusschen Visch poorthaven en Zuiderliaven tot toegang naar het Hoornwerk. 4°. Het ophoogen van wegen en van verschillende terreinen langs de haven, het Hoornwerk, op den Houtwal en op andere plaatsen. 5e. Het opbreken der bestaande basaltglooiing en het maken van nieuwe glooiingen en oevervoorzieningen langs de Zuiderhaven. 6°. Het bouwen van een kademuur langs en van een doorlaatduiker in den dam tusschen de havens. 7°. Het maken van een zwaaiplaats in de Zuider haven. 8e. Het maken eener kade langs het havenkanaal. 9e. Het wegbreken der aanwezige ophaalbrug, die nende tot toegang naar het Hoornwerk. Daar bij openbare besteding het laagst werd inge schreven voor 52500,terwijl de begrooting ƒ40823, bedroeg, werd het werk niet gegund, doch na bekomen machtiging van Ged. Staten bij onderhandsch contract 53 opgedragen aan A. Prins, Theod.zn. te Slicdrccht, voor 48S23,— Op flinke wijze werd door die firma de uitvoering begonnen en daaraan zóó krachtig voortgewerkt, dat primo December het grootste gedeelte der werken was voltooid; kon bij het maken der Noorderhaven in 1880 het grootste gedeelte daarvan in den droge worden uilgegraven en per spoor worden vervoerd, bij de Zuiderhaven is het meerendccl van den te verwerken grond met baggermachinezuig- en persmachine en elevator verwerkt en vervoerd naar de verschillende op te hoogen terreinen. Ingevolge de overeenkomst met de Tramwegmaat- schappij werd de berm langs een gedeelte van de Visch poorthaven opgehoogd ter verkrijging van een verbeterd tracé voor de tram langs den Martinetsingel naar de IJsselkade en werd het terrein langs den Houtwal zoo danig opgehoogd, dat de tramlijn van af de Houtwal- sluis in rechte richting kon worden gelegd. Behalve door den beweeglijken zandigen bodem van de Beek en het Havenkanaal, die bij sterke stroo ming der Berkel door de Houtwalsluis op verschillende plaatsen ongelijkmatige uitscheuring en verzanding ver oorzaakte, werd door den aannemer veel moeilijkheid ondervonden door aanwezige oude metselwerken in de Beek en de Zwaaiplaatsoverblijfselen van vroegere verdedigingswerken, waardoor veel schade aan de bag germachines werd toegebracht. De opruiming der metselwerken geschiedde onder water door duikers en dynamietontploffingen. Bij de vroeg invallende vorst, primo December, moest

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1902 | | pagina 28