5Ö stelling, vooral langs het oostelijk deel der ingeloste koppelen beneden de Pallandtsbrug, waar het noodig bleek te zijn een zinkstok te leggen, daar de oever langs de weide ontgrond was. In het najaar werd daar mede een begin gemaakt, doch het werk kon bij de vroeg en streng invallende vorst en den daarop volgenden hoogen waterstand niet worden voltooid. Zulks was ook het geval met voorzieningen langs Helbergen. Deze werken zijn echter later afgewerkt. Bruggen en Duikers. In verband met de uitvoering der Zuiderhavenwerken kon de gebrekkige brug, toegang gevende tot het Hoorn werk, vervallen en worden weggebroken. Tengevolge van den tramaanleg werd de aanwezige ijzeren brug over de Beek in c'cn Emmerikschen weg opgeruimd en door een duiker vervangen. Deze dui ker is vervaardigd van gewapend beton volgens het stelsel van den Eranschen Ingenieur Hennebique. Dat stelsel, elders meer en meer in toepassing gebracht, onderscheidt zich door bijzonder lichte constructie. Zoo verdient het opmciking, dat de bodem, de wan den en het gewelf van dien duiker, binnenwerks hoog 3,20 M. en wijd 3,00 M'. een dikte hebben bekomen van slechts 14 c.M zij bestaan uit een kern van in elkander gevlochten ijzeren stangen, aangevuld en aan gestampt met cement beton. De bewerking daarvan moest geheel in den droge geschiedenwaartoe de Beek geheel werd afgedamd en de afstrooming door een tijdelijke houten goot werd geregeld. 51 Hoog buitenwater bemoeilijkte de uitvoering, waar door de oplevering zeer vertraagd en veel last werd ondervonden. De uitvoering geschiedde door en op kosten van de ZutphenEmmeriksche Tramwegmaat schappij. Het voor de demping en aanvulling benoo- digde zand werd kosteloos door de Gemeente verstrekt, die ook de bestrating in orde bracht. Door de Tramwegmaatschappij werden de noodige versterkingen aangebracht aan de Spittaalbruggen over de buiten- en de binnengracht en aan de sluis in den Houtwal. Langs de brug over den mond der Berkel aan de ljsselkade en langs den duiker over de Vierakker Laak in den Emmerikschen weg werden afzonderlijke tram- bruggen of overgangen aangebracht in ijzerconstructie. Volgens de voorwaarden der concessie blijven deze verschillende veranderde of versterkte bruggen gedurende twee jaar in onderhoud bij de Tramwegmaatschappij. Havens en Grachten. Ten vervolge op de mededeelingen in de beide vorige verslagen aangaande de Zuiderhaven (zie pag. 41 Gem. verslag 1900 en pag. 64 verslag 1901) kan alsnu worden bericht, dat in dit jaar de uitvoering is be gonnen en voltooid. Nadat van het Rijk de vergunning was verkregen tot het graven der uitmonding van het nieuwe havenkanaal tusschen de Rijkskribben aan den rechter rivieroever, werden de bestedingsstukken opgemaakt en werd de openbare aanbesteding uitgeschreven op 3 Juni 1902.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1902 | | pagina 27