Bijlage H, 8 II. Gashouders. Tengevolge van het niet in gebruik kunnen nemen van den nieuwen gashouder kwam er geen vergrooting in de bergruimte. Deze bedroeg dus als vorige jaar 2: 5300 M3., zijnde 53.3% van het grootste verbruik. Ook dit jaar kwamen veel verstoppingen van in- en uitlaatbuizen der gashouders voor, zonder evenwel stoornis in de werking te geven. Gashouder No. 3 moet noodig geverfd worden, doch dit moest uitgesteld worden tot de nieuwe gashouder in werking zal zijn. III. Ovens en andere toestellen. In de maand Januari zijn alle beschikbare ovens met 77 retorten in werking geweest, wat toe te schrijven is aan het gebruik van natte kolen, welke den geheelen winter 19001901 op het terrein in de openlucht opgeslagen waren geweest. Einde Juni kwamen de generator-ovens geheel gereed, inclusief de aansluiting der hydraulic s op de bestaande afvoerbuis naar de condensors. Einde Juli werden No. II en III in werking gesteld, ten einde de roostervuren voor de wintercampagne in gereedheid te kunnen brengen. Begin September werd oven No. I in gebruik ge nomenen einde dier maand No. IV. Het laden met de schop, werd vervangen door dat met de ladede cokes valt direct onder den werkvloer, waar ze wordt gebluscht, zoodat de cokesuithaler niet Bijlage H. 9 zoo veel hinder heeft van de uitstralende warmte der cokes. Het werk in de stokerij werd zoodoende geheel veranderd, en, kostte het den stokers in den beginne wat moeite, nu gaat het goed. Vooral door de hoogere temperatuur kwamen in den beginne veel verstopte klimbuizen voor, wat bij de oude roostervuren tot de uitzonderingen behoorde. Nu het personeel echter beter met de behandeling dezer ovens vertrouwd raakten de gereedschappen verbeterd zijn, komt dit evenwel veel minder voor. Het vuur schoonmaken geschiedt aan de achterzijde eenmaal per etmaal, bij de roostervuren driemaal. In de maand November werden successievelijk nog drie roostervuren in dienst gesteld. In December was het grootste aantal retorten in werking 57. Het kleinste aandeel retorten te gelijk in werking was 18 van 2 generator-ovens. Ten einde eenigszins te kunnen voorzien in het gebrek aan bergruimte voor de kolenwerd overgegaan tot het afbreken van oven No. XI in de plaatijzeren loods, zoodat deze geheel disponibel kwam; verder werden de ovens VII—X in de oude stokerij mede afgebroken, waardoor het achterste deel van de stokerij vrijkwam. Voor de gasproductie waren dus op 31 December aanwezig 10 ovens met 78 retorten, waarvan 3 rooster- ovens met 21 retorten in reserve. De andere toestellen hebben alle gelukkig zonder stoornis gewerkt.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1901 | | pagina 125