schillende leeraren tengevolge gehaddat bij ontstentenis of ziekte van één der leeraren zich nooit iemand met de waarneming kan belasten dan de Directeur of éen der leeraren, die nog eens een enkel uur beschikbaar heeft; daardoor is het den Directeur uiterst moeielijk geworden, het onderwijs in de verschillende klassen naar behooren te controleeren. Daar bij komt nog de onbillijkheid, dat, als de Directeur niet in staat is, enkele lessen te vervangen, daarmede altijd belast worden die leeraren, die wegens hun geringer aantal uren, minder bezoldigd wordenzoodat deze met eene mindere bezoldiging dikwijls al hunne uren bezet zien. De gewenschte toestand, dat bij ziekte of afwezigheid van éen der leeraren diens uren geruild worden, waardoor aan de verschillende vakken altijd het aantal, daar voor vastgestelde uren gewijd'wordt, is hier absoluut onmogelijk. Wordt bijvoorbeeld een uur verzuimd in de talen, dan moet daarvoor bijna altijd een uur Wiskunde gegeven worden, of moet de klasse bij het handteekenen wor den ingedeeld. De Commissie heeft sedert September de ervaring opgedaan, dat de aanwezigheid van 29 leerlingen, zooals thans in de beide afdee- lingen der Ib'e klasse het geval is, zeer scha delijk werkt voor den goeden gang van het onderwijs; zoowel de contróle op het leeren Bijlage D. i5 der lessen als op de oplettendheid in de les wordt daardoor ten zeerste bemoeilijkt. Er gaan somtijds weken voorbij, waarin een der leerlingen geen zoodanige beurt krijgt, dat het den leeraar voldoende kan blijkenof deze zich genoegzaam voor de les heeft voor bereid. Wil de leeraar zich iedere les daar van vergewissen, dan moet het geheele uur daaraan besteed worden, en blijft er voor het onderwijs zelf geen tijd over. Daarbij komt, dat in eene zoo talrijke klasse het toezicht op het gedrag uiterst moeilijk is en het daar door dikwijls onmogelijk is, bij kleine over tredingen direct den schuldige op heeterdaad te betrappenhet eenige middel om grootere overtredingen te vermijden. Ook is de taak van de correctie van het huiswerk bij een zoo groot aantal leerlingen voor de leeraren bij zonder zwaar. Hoewel het moeilijk is, reeds nu met ze kerheid te kunnen zeggen, hoe de klassen verdeeling in den volgenden cursus zal wezen, laat het zich toch met waarschijnlijkheid ver moeden dat in ieder geval vier klassen zul len moeten worden gesplitst. De tweede klasse zal zeker niet zóó talrijk worden, dat eene splitsing in drie afdeelingen noodig zal zijn. Doch waarschijnlijk zal ook de vijfde klasse moeten worden gesplitst. Hoe dit met de eerste klasse het geval zal zijn, is moeilijk te 14

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1901 | | pagina 107