12 is voor meer dan 24 leerlingen, zoo acht de Commissie het bovendien in strijd met de be langen van het onderwijs, indien meer dan een twintigtal leerlingen in de hoogere klas sen te zamen zijn. Het onderwijs lijdt groote schade, indien niet de leeraren zich voldoende kunnen overtuigen, dat het behandelde dooi de leerlingen is begrepen en verwerkt. Daartoe is bespreking der leerstof met ieder der leerlingen dringend noodzakelijk. De leer lingen moeten voortdurend om beurten zelf voor het bord toepassingen maken van het geleerde, en het aantal beurten, dat ieder leerling kan worden toegekend, is thans in de beide hoogste klassen veel geringer dan met de gezonde eischen der paedagogiek in overeenstemming is. Bovendien wordt thans van de leeraren meer correctie gevorderd, dan billijkerwijze kan worden geeischt, ter wijl ook in die talrijke klassen de correctie niet voldoende kan worden besproken. Dat ook autoriteiten op ander onderwijs gebied doordrongen zijn van het besef, dat te groote klassen nadeelig zijn voor het onderwijs, blijkt f it het Dit, dat voor de gymnasia een maxi mum van 24 leerlingen voor iedere afdeeling niet mag overschreden worden; uit den aard der zaak is liet duidelijk, dat dit maximum zoo ruim mogelijk is gesteld. De Commissie vestigt er daarom Uwe aan- Bijlage D. 13 dicht op, dat de mogelijkheid bestiat, dat de splitsing der IVde klasse reeds zeer spoedig, die der Yde klasse misschien binnen enkele jaren noodzakelijk zal zijn, en dus uitbrei ding van personeel en lokaliteit niet zal kun nen uitblijven. II. Burger-Avondschool. Onderwijzend In de vergadering van den Gemeenteraad personeel. van 6 Februari werd de beer J. Uiterwi.tk definitief benoemd tot hulpleeraar iu bet luind- teekenen, en in de vergadering van den Ge meenteraad van 10 April werd hij op ver zoek eervol ontslagen. In de vergadering van den Gemeenteraad van 10 April werd de beer H. J. Bolder man definitief aangesteld als leeraar in de stereometrie en de natuurkunde, op eeue jaar wedde vati 400 gulden. In de vergadering van den Gemeenteraad van 5 «Tuni werden voorden cursus 1899/1900 de lieer A. W. E. J. de Haan als hulpleeraar bij bet handteekenen en boetseeren en de lieer L. E. Claus als hulpleeraar bij bet rechtlij nig teekenen aangesteld op de vroegere voor waarden. In diezelfde vergadering werd de lieer J. J. Stoel definitief aangesteld als leeraar in

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1899 | | pagina 88