Bijlage B. 2 Aan de klacht van Meijer, veehandelaar, wegens mestverzameling buiten de Nieuwstad, door Hendriks, werd te gemoet gekomen doordat deze laatste zich be reid verklaarde ze op te ruimen. Vrouw Wullems, wonende in een gang in de Beek straat, ondervond last van Koppel's slachterij, welke gelegen is op hetzelfde plaatsje, waar nog meerdere woningen staanook de hare. In het slaclitstalletje bleek geen steenen vloer te liggenop ons verzoek werd door den eigenaar Kerlen, (Bornhovestraat) verandering en daarmede verbetering gebracht in dien toestand. Wiemelink in de Groensteeg mestte zijn tuintje met faecaliën, waarover zijne buren Winterink en Slot boom hun beklag deden wegens den stank. Deze klacn- ten hielden op, toen Wiemelink voortaan eenige aarde over de mest uitspreidde. Bril, wonende in een huisje van de Wed. Teerixk, in de Polsbroek, had hinder van den stank der kip penmest van Scherpenhuizen, die naast hem woonde. Ook hierin werd op ons verzoek verbetering gebracht door Scherpenhuizen te doen veranderen van woon plaats. Mevrouw Epke, eigenares van het gebouw der ge meente muziekschool, klaagde over den stank verspreid door den mestput van den paardenstal der dames van de Kasteele, naast den ingang der muziekschool. Vol gens de bestaande verordeningen is hieraan, naar ons voorkomt, evenwel niets te doen. Een andere bron van onaangenamen geur is de zeep- Bijlage B. 3 ziederij van den Heer Vergeer. Gelijk de verordenin gen evenwel thans zijn, kan aan dezen toestand voors hands geen einde gemaakt worden, daar die lucht niet bepaald schadelijk is voor de gezondheid. De langdurige droge zomer van het afgeloopen jaar was zeker ivel voor 't grootste deel de oorzaak van ver schillende andere klachten over minder aangename geu ren, verspreid door riolen, grachten en slooten. Zoo ondervond Mej. Balk (Kreijnckstraat) veel hin der van een riool langs haar huis, waarin zich het vuile water eener slachterij ontlastte. Schoonmaken van dit riool bracht gelukkig verbetering aan. Eveneens hadden Mej. KoningAllard en H. Sil- vold in de Barlheze veel hinder van den stank van Iliohan's rioolwater. In 't algemeen hoorde men ver scheidene opmerkingen over rioollucht, tijdens de lang durige droogte. Doorspoeling bracht vaak verbetering aan, en toen eindelijk de regen ruimschoots begon te vallen verstomden deze klachten, die ook betrekking hadden op de binnengracht, welke volgens van Zalk niet voldoende gespuid kon worden wegens den lagen waterstand der Berkel. De Commissie heeft gemeend in het vorige jaar het water van twee publieke pompen te moeten afkeuren als drinkwater, t. w. dat van de pomp in de Polsbroek en van die in de Laarstraat bij Nengerman, op grond van onderzoekingen door Dr. Snijders verricht. Klach ten over het water der pomp op de markt, hoek Ra- venstraatje, bleken daarentegen ongegrond te zijn.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1899 | | pagina 73