54 wingdoor het openen der gemeentestuwen had kunnen voorkomen worden. Het is te verwachten, dat het Berkelwaterschapsbe- stuur zal willen meewerken om dergelijke misstanden te voorkomen door, zoo als in den laatsten tijd enkele malen is geschied, bij noodige, meer dan gewone loozing, hiervan intijds bericht te zenden. Bij groeten afvoer, voert de Berkel ook veel zand mede, hetgeen op verschillende punten in de wateren der gemeente merkbaar is. Het is echter niet onmoge lijk, dat dit verschijnsel zijn oorzaak vindt in den nieu wen toestand en gaandeweg zal verbeteren. De beschoeiing langs het benedenpand der Berkel, achter school D, werd gedeeltelijk ontgraven, eenige gebroken ankers en palen vernieuwd en het geheel op nieuw in de richting gebracht. Kribben. De krib- en beslagwerken werden naar behooren on derhouden en verkeeren in goeden toestand. De oeververdediging langs den linker IJsseloever te genover de zweminrichtingin liet vorige jaar begon nen, werd geheel met puin bekleed en afgewerkt. De oever langs de Helbergsche beek, tegenover de uitmonding der Berkel in den Houtwal, eischte dringend voorziening. Tot voorkoming van verderen grondafslag werd een rijzen zinkstuk met zware steenbestorting aan gebracht en het talud met rijshout en puinvulling afge werkt en bekleed. Het stortebed en de taluds langs en bij de uitmon- oo ding der Berkel werden belangrijk hersteld en met zwa- ren steen bezet. De kosten aan een en ander besteed hebben bedra gen f 501.S4& Bruggen en Duikers. Deze zijn de volgende: 1. De brug in den weg naar Tonden. 2. De brug over de Tichelbeek. 3. De IJsselbrug. 4. De draaibrug over de jSToorderhaven. 5. De Oostveensehe brug. 6. De brug in den Coehoornsingel. 7. De brug over de Hoofdgracht bij de Laarstraat. 8. De brug over de Hoofdgracht, naar het volksbadhuis, 9. De brug over de Hoofdgracht bij de Spittaalstraat. 10. De brug over de beek in den Emmerikschen weg. 11De brug of duiker in den Buitensingel. 12 en 13. De groote en kleine brug over de Helberg sche beek. 14. De klapbrug in het Hoornwerk. 15. De brug over de Berkel bij de Gasfabriek. 16. De Marschpoortbrug. 17. De brug over de Berkel bij de Barlheze. 18. De Diezerbrug. 19. De Berkelbogen. 20. De Manebrug. 21. De brug over de Binnengracht bij de Laarstraat. 22. De brug over de Binnengracht tusschen den Boomp- jeswal en de Polsbroek.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1899 | | pagina 29