36 met liet geslechte buitenwerk van liet Hoornwerk en enkele perceelen op Helbergen tegen goede prijzen verpacht. In de weiden de Pagemate en de Zwarteninkhorst werd de verleden jaar opgeworpen dam vervangen door eene zomerkade, tot bescherming van de lage landerijen tus- schen de Vierakkersche beek en den ierakker weg gelegen, tegen het water uit die beek. De volledige afwerking der kade kon nog niet geschieden. Met de verbetering van de afwatering der landerijen werd geregeld voortgegaan en daar geen sneeuw geval len was kon het graafwerk in de laatste maanden van het jaar vrijwel ongestoord doorgaan. Door het opgra ven van oude slooten en het graven van nieuwe werden vooral de weiden de Lontjes en de Drooge Jan veel verbeterd; de uitgegraven grond werd over de lage ge deelten gebracht waardoor aan het geheel eene betere afwatering werd gegeven. In de Marschweide, en wel in het gedeelte tusschen den spoorweg en den Deventer straatweg, werd een ge heel nieuwe afwateringsloot gegraven, alsmede scheidings slooten tusschen de verschillende blokken; de hooge waterstand belette ten slotte het voltooien van dit werk welk tot een volgend jaar moet wachten. Op de uiterwaarden aan den linker IJsseloever wer den onder verschillende uit- of overwegen nieuwe dui kers gelegd ter verbetering van de afwatering van bo venliggende landerijen en verder werden enkele drink- kolken gegraven daar sommige aan de Oekensche beek. door de indijking vervallen waren. Ook op Helbergen werd een nieuwe kolk gegraven op een gedeelte, dat 37 van de koeweide was afgenomen en thans in zesjarige pacht is uitgegeven. Verder werd hier een nieuwe, met puin en sintels verharde weg aangelegd naar het bouwland. Op verschillende plaatsen, o.a. op de Marsch en in het Loensche land, werden hagen uitgehakt en ingebonden, en langs de weide Weezenrooi aan den Buitensingel werd een nieuwe haag geplant, die niette genstaande de droogte, goed aangeslagen is. B. Eigendommen en Inrichtingen, bestemd voor den publieken dienst. Deze zijn de volgende: 1. Gemeentehuis. 2. Woning van den concierge van het Gemeentehuis aan het Kerkplein. 3. Militiezaal met het lokaal voor publieke verkoopin^ gen en verpachtingen, en de daarbij behoorende woning van den bode aan het Kerkplein. 4 De boterhal met bijbehoorend waaggebouw. 5. De vischmarkt. 6. De veemarkt aan de Havenstraat. 7. Het Wijnhuis, waarin het bureau van politie met de wachtkamers en de arrestantenlokalenen op de lste verdieping, de lokalen van het oud-archief. 8. de Waag onder den Wijnhuistoren. 9. de Politiewacht in de Hoven. 10. de Politiewacht aan den Deventerweg. 11. de negen bergplaatsen voor brandbluschmaterieel als een in de Hoven,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1899 | | pagina 20