34 Aan W. Jansen werd een perceel grond in de Hoven langs de touwbaan, in erfpacht uitgegeven tot stichting eener woning. Uit de hand werd aangekocht van de Weduwe Ilsink een perceel grond, groot 1,6800 II.A.. genaamd Praeb- ster kamp, langs de zuidzijde van den Deventerweg, voor de som van f 12000, De in het vorige verslag vermelde werken tot water vrijmaking der Lage Waarden werden geheel voltooid opgeleverd en hebben aan de verwachting voldaan. Ge durende de hooge waterstanden in Mei, Juni en Juli werden de Waarden, niettegenstaande de belangrijke kwel, geheel droog gehouden. Dat de gebruikers don nieuwen toestand op prijs stel den bleek uit de betrekkelijk aanzienlijke verhooging der bedongen pachtsommen. Met de stoommachine werd gedurende 27 etmalen gewerkt. Tot verbetering der afwatering werden verschillende duikers gelegd of verlegd en enkele geheel vernieuwd. Tot keering van hoog buitenwater werden de duikers in den Yierakkerweg met beweegbare afsluitingen voor zien. De toestand der landerijen in 1899 was over het al gemeen gunstig. Het jaar begon met een zachten win ter en de voorjaars-vorsten deden weinig schade aan de veldvruchten; in de maand December echter werd het weder zoo koud, dat op het land nog al het een en an der van de vruchten, die laat gezaaid of geplant waren en door het gunstige najaarsweder nog in hun vollen 35 groei waren, bevroor; zij konden aan den zoo plotseling ingetreden regen en vorst geen weerstand bieden. De lage bouw- en weilanden hadden vooral in de maand Mei veel te lijden van den hoogen waterstand van de gewassen op de lage bouwlanden kwam dan ook niet veel te recht en de ondergeloopen stukken moesten opnieuw bewerkt, bezaaid of beplant worden. Mot de locomobile werd geregeld dag en nacht ge pompt om de uiterwaarden zooveel mogelijk droog te houden, hetgeen dit jaar met succes geschiedde, daar door de tot stand gebrachte bedijking het beekwater niet meer de waarden overstroomde, en dus alleen het kwel water behoefde te worden uitgepompt. Het lijnpad werd door dammen tijdelijk verhoogd, hetgeen des nachts eene bewaking vorderde, daar tot 25 c.M. water gekeerd werd. De opbrengst van hooigras was dan ook aanmerkelijk lmoger dan het vorige jaar; ook de hoedanigheid van het gras op de lage gedeelten, welke het vorige jaar veel van water te lijden hadden, was beter; de op brengst in geld was circa 25 °/o meer dan in 1898; ook de opbrengst van de bouwlanden kan over het algemeen gunstig genoemd worden; alleen die van het tweede gewas was gering; de langdurige droogte was oorzaak dat niet alles op tijd kon worden geplant of gezaaid. De prijzen van landbouw en vooral van tuinbouwgewassen stegen daardoor nog al aanmerkelijk. Groote verpachtingen hadden dit jaar niet plaats, al leen enkele perceelen bouwland, waarvan de huurders niet langer gebruik wenschten te maken, of waarvan de pacht wegens wanbetaling was opgezegdwerden

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1899 | | pagina 19