70 eventueele verbreeding der brug als landhoofd en vleu gelmuur kan dienen. Met inbeprip van eene vergoeding aan Leemhorst zullen de kosten f 650,bedragen. Voor de vernieuwing en verbetering van bruggen werd uitgegeven 15507,38s. De onderhoudskosten, met inbegrip van de IJsselbrug, hebben bedragen f 2394,47s. Havens en Grachten. De grachten werden met zorg schoongehouden en zooveel mogelijk gespuid. Wegens hoogen buitenwaterstand was de spuiing der binnengracht gedurende 28 dagen gestremd en werd met de stoommachine gewerkt om de gracht op peil te houden. Door het bouwen van het nieuwe machinegebouw met pompkelder, op den hoek der Groensteeg, werd de bemaling der gracht veel verbeterd en is de regeling nu als volgt: de binnengracht is met een buisriool door de Groen steeg met den pompkelder verbonden, waardoor bij af gesloten stand der gracht het grachtwater in den pomp kelder wordt aangevoerd en daaruit met de machine wordt opgemalen in den duiker door den Graaf Otto Singel naar de hoofdgracht. Ook de door regen- en kwelwater geïnundeerde lage terreinen achter de Polsbroek en langs den Graaf Otto Singel, door riolen met den pompkelder verbonden werden door de machine zooveel mogelijk van water last bevrijd. 's Zomers dient de duiker door den Graaf Otto Singel en het riool door de Groensteeg tot aanvoer van versch buitenwater naar de binnengracht. De kosten hebben bedragen f 947,26s. Plantsoenen en Wandelplaatsen. De plantsoenen en wandelplaatsen werden met zorg onderhouden, en verkeeren over het algemeen in eenen goeden toestand. Het verplante plantsoen had ia het voorjaar nog al te lijden van de droogte, zoodat geregeld de jonge boomen en heesters moesten worden gegoten, terwijl ook de gazons in den voorzomer dagelijks besproeiing vorderden. Het snoeien van jonge boomen en heesters en van het jonge plantsoen in de kweekerij geschiedde als naar gewoonte even als van de boomen langs de Marschwe- gen, den Voorsterweg bij het erve den Brink, in de Oortjes, langs de Noorderhavenstraat en den Warns- veldschen weg; ook werd nog een gedeelte eschdoorn- hakhout in het Coenensprak en wilgenhaar in de Os- senwaarden gehakt, en met verscheidende perceelen pep pels, staande aan den Tondenschen weg en in het Slingerbosch, en eenige perceelen iepen aan den Marsch- weg bij de Zeepfabriek en linden en esscheboomen aan den Warnsveldschen weg met het verdere snoeihout verkocht. Het plantsoen in het Coenenspark had dit jaar door het hooge water nog al te lijdenevenals de paden, waarvan eenige waren uitgespoeld, die later met puin en klei moesten worden aangevuld, hetgeen nog al

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1896 | | pagina 37