14 zit zijn van een getuigschrift, dat ze eene lagere school met vrucht hebben doorloopen de gelegenheid geopendom zonder examen tot de Iste klasse te worden toegelaten. Zij die in het bezit zijn van eene verklaring, dat zij met vrucht herhalingsonderwijs hebben genotenwordenal hebben zij den leeftijd van achttien jaren nog niet bereikt, tot den teekencursus toegelaten. Het schoolgeld werd bepaald op twee gul den voor hen, die in de Gemeente Zutphen woonachtig zijn voor de overigen op 4 gul den. De leermiddelen worden sedert het be gin van den nieuwen cursus gratis verstrekt. Die maatregel werkt zeer ten gunste van het onderwijs. Als overgangsbepaling werden de twee meest gevorderde leerlingen der IIHe klasse in de I V,le klasse geplaatst. Toen het bij den aanvang van den nieuwen cursus bleek, dat het aantal leerlingen der late klasse 43 zoude bedragen, is de vraag door de Commissie in ernstige overweging genomen of het ook noodzakelijk zoude zijn, die klasse te splitsen. De Commissie heeft 11a ingewonnen advies van den Directeur gemeend, zoodanige split sing dit jaar nog niet te moeten voorstellen. De ondervinding heeft echter geleerd, dat indien bij den aanvang van den volgenden cursusde Iste klasse weder een zoo groot aantal leerlingen telt, maatregelen dienen te worden genomenom tot de splitsing der klasse te kunnen overgaan. Ook bij het onderwijs in het rechtlijnig teekenen doet zich op enkele uren het bezwaar van te sterk bezette klassen gevoelen. Bij de groote uitbreiding, die met den nieuwen cursus aan het onderwijs in het rechtlijnig teekenen werd gegeven was het noodzakelijk, op enkele uren tegelijk de leerlingen van de Bte klasse en die van den teekencursus onder wijs in dat vak te doen ontvangen. Daardoor zijn er op die uren ongeveer 60 leerlingen te gelijk in het lokaal aanwezig, en hoewel de leeraar in het betrokken vak bijgestaan wordt door den hulpleeraar, blijkt die taak toch te zwaar. Niettegenstaande de grootste inspanning kan hij zich niet genoeg met iederen leerling afzonderlijk bezig houden, iets wat bij dat onderwijs, vooral voor de meer gevorderde leerlingen, gebiedend noodzakelijk is. De Commissie hoopt, als het aantal leer lingen in den volgenden cursus weder zoo groot mocht worden, tijdig voorstellen te kunnen doenom in dat bezwaar te voorzien. Commissie van I'1 de samenstelling der Commissie heeft in Toezicht. afgeloopen jaar geene verandering plaats gegrepen. De heeren Jhr. Mr. S. Laman Trip en IS

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1896 | | pagina 103