48 Hieruit blijkt dat 1895 zich heeft doen kennen door vrij hooge rivierstanden, vooral in de maanden Januari Maart, April, Mei, Juni en December. De hoogste stand werd waargenomen op 4 April en bedroeg 7,98 M. -+- N.A.P. - (8,13 -+- A.P.) De laagste stand op 4 October bedroeg 2,79 M. -+- N.A.P. (2,94 M. -+- A. P.) De in het vorige jaar uitgevoerde kribwerken en oeververdedigingen langs de Weezenweide, het Helber gen en de Uiterwaarden, hielden zich bij de spoedig gevolgde hooge rivierstanden zeer goed en leden geen schade. Over een gezamenlijke lengte van 200.- meter werd pak- en rijswerk met puinbestorting aange bracht tot herstelling en voorziening van den oever langs het lijnpad. Daarenboven werden twee kopkribben belangrijk hersteld, en voorzien met een puinbekleeding. Voor het stortebed van de sluis in den Houtwal werd een zinkstuk gelegd en dit met steen bestort. De taluds daarlangs werden met een perkoenpalenrij en puinbekleeding voorzienen onder flauwe hellingen afgegraven en bezood. De kosten van een en ander hebben bedragen f 591,54s. De normaliseering der Berkel in de Gemeente (van wege het Waterschap der Berkel ondernomen) kwam gereed. Behalve het in een vorig verslag vermelde werd nog een gedeelte der gracht bij de Linie van HoofF volgens de overeenkomst gedempt en de vervallen Berkeltakken aan de Gemeente afgestaan. De bediening van de nieuwe sluis in den Houtwal geschiedt op verzoek van het Berkelwaterschap van 49 wege de Gemeente, doch bij het einde des jaars werd dit door het Waterschap zelf in beheer genomen. Bruggen. De sedert geruimen tijd bestaande ongunstige toestand der bruggen over de Hoofdgracht vóór de Spittaal- en de Laarstraten werd in den loop des jaars opgeheven. Die beide bruggen werden geheel vernieuwd. Na de goedkeuring der plannen, werd op den 5 Mei aanbesteed het wegruimen der bestaande en het bouwen van twee nieuwe vaste bruggen, in twee perceelen. Het ie perceel bevattende den onderbouw voor beide bruggen, werd aangenomen door H. van der Klip voor f 9238,—. Het tweede perceelden ijzeren bovenbouw bevat tende, door de firma W. G. Muijderman Zn. voor 5999 Tegelijkertijd werd vanwege de Waterleiding een zin ker gelegd door de gracht bij de Spittaalbrug. Wegens de afdammingen in de gracht en het stremmen der passage voor voertuigen, moest de bouw met kracht aangevangen en doorgezet worden, ten einde vóór den winter zoover gereed te zijn, dat de bruggen in gebruik konden worden gesteld. Op den bepaalden tijd werden de beide bruggen voor de passage geopend. Door den invallenden winter is de geheele oplevering eenigszins vertraagd. De beide bruggen zijn van dezelfde constructie als de in 1889 nieuw gelegde brug over de Berkel en be staan uit gemetselde landhoofden met ijzeren tusschen- 4

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1895 | | pagina 26