17 8 verbruikers in den afgéloopen zomer troebel en ongeschikt als drinkwater was. Deze poinp was bij het algemeen onderzoek der stadspompen in liet jaar 1892 goedgekeurd en werd toen bevonden uitstekend drinkwater te leveren. Ook thans bleek het water volkomen helder te zijn en leverde het chemisch onderzoek zeer gunstige resultaten op, zoodat de troebeling slechts van zeer tijdeljjken aard bleek te zijn en waarschijnlijk een gevolg was van een tijdelijken abnormalen waterstand. Overigens kwamen bij de Commissie geene andere aanvragen in tot het onderzoeken van levensmiddelen van particulieren. Uit eigen beweging heeft zij echter ook dit jaar weder eenige levensmiddelen onderzocht. Van brood werden tien monsters onderzocht waarvan het aschgehalte normaal was en afwisselde tusschen 1 2 en 1,8 procent. Het watergehalte voldeed insgelijks aan de eischen van normaal brooddoch was bij één der monsters eenigszins te laag n.l. 41 procent, terwijl het bij de overige afwisselde tusschen 28 en 38 procent. Aluin werd, als vervalsching van het brood, in geen der monsters aangetroffen. Ook werd dit jaar weder een onderzoek ingesteld naar de zuiverheid van het glazuur der ijzeren ponnen van één der leveranciers hier ter stedewelk glazuur bij alle monsters aan de eischen bleek te voldoen en vrij was van schadelijke zware metaalverbindingen. Yerder werden nog door ons onderzocht: zes monsters azijnwaarvan één monster een te gering azijnzuurge- halte vertoonde, n.l. 2,5 procent, terwijl het bij de 9 overige monsters afwisselde tusschen 2,8 en 9 procent. Schadelijke metalen en minerale zuren werden in geen der monsters aangetroffen. Met voldoening heeft onze Commissie opgemerkt, dat onlangs door den stadskeurmeester der levensmiddelen zes manden met bokkingals schadelijk voor de gezond heid zijn afgekeurd en in beslag genomen. Het komt der Commissie voordat op het venten langs de straat gedurende den avond van dergelijke levensmiddelen als bokkinghariugsprotooft enz. het toezicht be hoort verscherpt te worden daar hiervan dikwijls mis bruik gemaakt wordt om mindere en bedorven waar aan den man te brengen. Wij hebben dus de eer U voor te stellen eene be paling te makenvolgens welke voortaan het venten van levensmiddelen langs de straat gedurende den avond slechts dan zal mogen plaats hebbenals de verkooper voorzien is van een bewijs van goedkeuring zijner wareii door den stadskeurmeester. Het water uit de gemeentelijke Waterleiding werd ook thansevenals in vorige jarengeregeld chemisch onderzochtin den regel elke maand. Het bleek steeds aan de eischen van zuiver drinkwater te blijven vol doen was steeds volkomen helder en kleurloos en uit stekend van smaak. Ook de filters aan de prise d'eau bleken in goeden staat te zijn en de vernieuwing van het zand had op voldoende wijze plaats. De omstandigheid, dat in den aanvang van dit jaar en ook later, ten gevolge van de krachtige spuiing van

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1894 | | pagina 69