ISO 4 zil, naar wij vertrouwen, eene groote verbetering worden gebracht in een toestanddieblijkens een onderzoek aldaar door de Gezondheidscommissie ingesteldten eenenmale onhoudbaar is wegens de verregaande onrein heid, die daar heerscht, ook met betrekking tot het daar geplaatste privaat en den vuilnisbak van de gemeente. Naar aanleiding van daaromtrent bij de Commissie ingekomen klachten van Robers aan den Buitensingel over den last, dien hij ondervindt van den gier, die zich over zijn terrein verspreidt uit den stal van zijn buurman Dammers en zijne welput en den bodem al daar verontreinigt, werd ter plaatse door ons een onder zoek ingesteld met het gevolgdat de toestand aldaar gewijzigd en zoodanig verbeterd werddat de gier zich niet meer over het terrein van Robers kon verspreiden. Ook werd de tusschenkomst oizer Commissie herhial te malen ingeroepen voor zaken, die öf weer tot den werk kring der politie belmoren of van zuiver particulieren aard zijn en voor quaestiesdie slechts beslist kunnen worden door het instellen eener civiele actie tegenover de betrokken personen, waarvan men den overlast onder vindt. Zoo moest de Gezondheidscommissie zich incom petent verklaren omtrent een verzoek van B. Hui.scher op het Rijkenhage, hare medewerking inroepende tegen over G. J. Douwes, buurman van A. Wissink die een huis bewoont, in eigendom toebehoorende aan Hulscher en die meent overlast te ondervinden van den beerput van Doüwes waarin deze ongenegen was verbetering aan te brengen. 5 In het algemeen neemt het publiek bij dergelijke aanvragen niet genoeg in achtdat de Gezondheids commissie, volgens artikel 3 harer verordening, zich slechts heeft bezig te houden met zakende openbare gezondheid betreffende en zich niet heeft in te laten met particuliere belangen. Velen schijnen nog steeds eene zeer zonderlinge opvatting te hebben van de roe ping eener Gezondheidscommissie. Zoo werd in het af- geloopen jaar onze medewerking gevraagd door iemand die klaagde over den stank van het privaat harer boven bewonershetgeen bleek alleen het gevolg te zijn van een overvollen beerput ten gevolge van het overvloedige doorspoelen met watereen andermaal werd onze tus- schenkomst ingeroepen door een bewoner der Hoven die te klagen had over nachtelijk burengeruchtwaardoor de nachtrust zijner familie gestoord en derhalve hare gezondheid bedreigd werdenz. Met dergelijke klachten kan de Gezondheidscommissie zich natuurlijk niet in laten en het kan nuttig zijn daarop hier de aandacht te vestigen ten einde aan de belanghebbenden teleurling te besparen. In de maand September werd onze aandacht gevestigd op den stank van twee mest verzamelingen, de eene van Weekenstroo in de Spiegelstraat, uitkomende achter de woning van vrouw Woudenberg in de Barlheze, die daarvan grooten overlast ondervindt, de andere van van Eekeren gelegen op een plaatsje tegen een getneen- schappelijkeu muurgrenzende aan de woningen van de Erven Weduwe Hoffman op het Broederenkerkhof en

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1894 | | pagina 67