2 zorg gedragenwelke maatregelen echter door het uit blijven der ziekte niet behoefden toegepast te worden. De Commissie mocht tot hare voldoening opmerken dat aan haar verzoekreeds in ons vorig jaarverslag vermeld, om voor het Ziekenhuis geen ijs uit slooten of grachten, doch uit de Berkel te bezigen, door Heereu Provisoren gevolg is gegevenzoodat in den vorigen winter voor die inrichting uitstekend Berkel-ijs werd verzameldhetgeen ons aanleiding geeft om hier nog maals op het voortzetten van dien maatregel gedurende dezen en volgende winters aan te dringen. Wij wenschen van deze gelegenheid gebruik te maken om U opmerkzaam te maken op de nadeelen, die voor de openbare gezondheid kunnen voortvloeien uit de omstan digheid, dat gedurende den winter, tijdens perioden van sneeuwin onze gemeente weinig voortvarendheid wordt betoond in het opruimen daarvan. Vooral voor de school gaande kinderen en inzonderheid voor die uit de onbemiddelde klassendie zich niet van overschoenen kunnen voorzien kan het zeer nadeelige gevolgen hebben voor de gezondheid, als zij den ganschen school tijd met natte en koude voeten moeten doorbrengen. Met aandrang geven wij U dus de wenscheljjkheid te kennen om de opruiming der sneeuw van stadswege voortaan zoo spoedig mogelijk en met voldoend personeel te doen plaats hebben. Hadden wij U in onze missive van 15 Januari 1894 te kennen gegevendat dereeds in het vorige jaar door onze Commissie onderzochtewoningen van Me juffrouw Corn klissen voor geene verbetering vatbaar waren en dus als onbewoonbaar dienden afgekeurd te worden, zoo hadden wij echter niet de eer Uw antwoord omtrent deze zaak te vernemendoch konden wij uit een courantenbericht afleiden, dat tot het afbreken en verbouwen dier huisjes was besloten. Met het onderzoek van andere woningen werd ook dit jaar weder voortgegaan. Daarbij werd steeds zooveel mogelijk getracht onzen invloed bij de eigenaars aan te wenden, ten einde door minnelijke schikking tot verbe tering van den toestand te geraken en eerst wanneer die pogingen mislukten of verbetering volslagen onmo- gelijk bleek, werd door de Commissie de onbewoonbaar verklaring voorgesteld. Deze maatregel toch moet met de noodige omzichtigheid toegepast worden, vooreerst omdat in onze gemeente geene bepalingen bestaan waaraan reeds bestaande woningen moeten voldoen, doch alleen voor den bouw van nieuwe woningen en boven dien omdat de bewoners zeiven door de onbewoonbaar verklaring niet geholpen zijntenzij voor hen andere woningen beschikbaar worden gesteld, waartoe de ge meente dus tot aankoop of onteigening zou moeteu overgaan. Aankoop van onbewoonbare huizen door de gemeente, ten einde daardoor tot opruiming te geraken, is dus een maatregel, die onze Commissie U dringend blijft aan bevelen. Met voldoening heeft zij dan ook vernomen dat nog onlangs die maatregel is toegepast op eenige woningen in den Wittenhoed bij de Bxrlheze. Daardoor

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1894 | | pagina 66