34 De opbrengst was grooter dan in vorige jaren, l.oewel de verkooping van nagras minder opbrachtook de na- weiden brachten minder opdaar er over het algemeen te weinig vee was voor het vele gras dat er groeide, waardoor er geene behoefte was aan naweide. De bouwlanden, zoowel aan Yeluwsche- als Graaf- schapsche-zijde, leverden dit jaar ook meer op, niet alleen aan landbouw-, doch voornamelijk ook aan tuinbouw- e-ewassen en vruchtenwaartos de zachte winter van 18931894 en het vroege en zachte voorjaar, niet weinig hebben bijgedragen. De aardappelen hadden bijna niet van de ziekte te lijden, toch kan, op enkele uitzonderingen na, de op brengst niet boven het middelmatige genoemd worden vooral voor enkele late soortendie te veel van den regen te lijden hadden. De kwaliteit was echter over het algemeen goed. Het tweede gewas, hetwelk in deze Gemeente hoofdzakelijk bestaat uit veevoeder, was dit jaar niet boven het middelmatige. De groententeelt was dit jaar goed, uitgezonderd die van de boonenwaarvan de opbrengst beneden het middel matige bleef. De prijzen waren echter over het algemeen hooger. De vruchtenteelt was dit jaar hij enkele soorten minder. De opbrengst van peren was buitengewoon groot, van appelen middelmatig; de prijzen waren over het alge meen laag, de kwaliteit middelmatig. De bouwlanden, zoowel aan de Veluwsche- als Grnaf- schapsche-zijdewerden dit jaar, met uitzondering van liet 35 bouwland op de Marsch en het Helbergenalle verpacht, onder geheel nieuwe bepalingen en voorwaardenen wel voor 1 jaar, met recht van optie gedurende 5 jaar van zijde der pachters; de opbrengst was niet veel minder dan vorige jaren. Voor de afwatering der landerijen werd veel zorg gedragen, en het uitdiepen en afgraven van sloofcen flink voortgezet. Ook werden dit jaar, bij wijze van werkverschaffing, door ongeveer 50 werkloozenproductieve werkzaam heden verricht, bestaande in de eerste plaats in het uitroojjen van ongeveer 1 H.A. rijswaarden stobben, en het omzetten en egaliseeren van dien verkregen grond, welke door aanslibbing van de rivier zoodanige hoogte had verkregen, dat hij met eenige kleiopliooging tot goed weiland kan worden gemaakt, waardoor de on kosten, na verloop van een paar jaar, voldoende wor den gedekt; ook werd door die arbeiders op de Marschweide een oude drinkkolk gedempt, een gedeelte laag weiland opgehoogd en twee gedeelten van voormalige vestingrach- ten, gelegen langs den Buitensingel, aangevuld. Door die werken werd ongeveer 3 H.A. vruchtbare grond verkregenwelke gedeeltelijk werd bezaaid met haver en gedeeltelijk met gras en klaverzaad, waar. van de resultaten dit jaar zeer goed waren. De opbrengst kan binnen weinige jaren de uitgaven, die f 569,75 hebben bedragendekken. De 4 H.A. hooiland, welke met kunstmest en kalk wer den bemest, leverden dit jaar meer op dan het vorige.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1894 | | pagina 19