8 L. 0. en mej. M. P. Gr. du Crocq, de akte Fransck L. O. De heer B. Beins A.zn., onderwijzer aan school D, werd wegens het verwerven der hoofdakte tot de hoogste klasse bevorderd. De heer P. F. Surink, onderwijzer aan school F, werd tot eersten onderwijzer aangesteld. De inrichtingde gang en de resultaten van het onder wijs op de openbare en bijzondere scholen zijn bevredi gend; wat het onderwijzend personeel betreftverwijst de Commissie naar hetgeen door haar in haar vorig verslag is medegedeeld. Het aantal leerlingen der hoogste klasse van school D is thans van 49 tot 42 gedaald; de meeste leerlingen, die twee jaren de hoogste klasse bezocht hebben, hebben met September de school verlaten. Dit is hot gevolg van het beslnit, door den Raad, op het advies der Com missie, in zijne zitting van den 24 Juli 1893 genomen, dat behoudens dispensatie van heeren Burgemeester en "Wethouders het onderwijs in de hoogste klasse der open bare scholen niet langer dan twee jaren mag worden ge volgd. Met het oog op den korten tijd, die er tusschen het nemen van dat Raadsbesluit en het begin van den nieuwen cursus gelegen was, is door heeren Burgemeester en Wethouders in het jaar 1893 zooveel mogelijk dis pensatie verleend van bovengenoemd besluit. De Commissie is dan ook overtuigd, dat in het ver volg de hoogste klasse langzamerhand van overbevolking bevrijd zal zijn. 9 Toch acht zij het wenscheljjk dat, onafhankelijk van het aantal leerlingen der hoogste klasse, tot uitbreiding van den cursus met één jaar worde overgegaan. Bij eene geregelde bevordering tot eens lioogere klasse zijn de leerlingen op hun elfde of twaalfde jaar tot de hoogste klasse bevorderd. De leerlingen dier schoolbe- hoorenrle tot den koopnmns- en winkelstand, die slechts bij uitzondering de Hoogore Burgerschool gaan bezoeken moeten gelegenheid hebben, tot hun veertiende jaar minstens, gewoon lager onderwijs te ontvangen. Van daar, dat de Commissie er op aandringt, dat zoodanige maatregelen worden genomen, dat tegen September eene zevende klasse aan die school worde toejrevoeird. De lokaliteiten leveren hiertegen geen bezwaar op. Hoewel de laagste klasse van school A 33 leerlingen telt, heeft de Commissie gemeend, voorloopig niet te mogen adviseeren tot splitsing der laagste klasse. De Commissie toch is van oordeel, dat splitsing eener klasse eerst dan gemotiveerd is, als men kan verwachten, dat het aantal leerlingen op den duur te groot zal zijn, en dit is naar hare overtuiging niet het geval. In de eer ste pl lats toch kunnenindien het aantal leerlingen te groot wordt, alle leerlingen geweerd worden, die niet den vollen leeftijd van negen jaren hebb.n bereikt. Bovendien acht de Commissie zich niet gerechtigd, te adviseeren tot splitsing der laagste klasse, zoolang kin deren, niet in deze Gemeente woonachtig, in die klasse een deel der beschikbare ruimte innemen. Zoolang er beschikbare plaatsen zijnziet zij er geen bezwaar in O ""O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1893 | | pagina 81