12 4 uitsluitend het Handteekenen en Boetseeren 11 alleen het Rechtlijnig teekenen, en 6 beide. Van de 71 leerlingen werden 18 door het Dag. Bestuur vrijgesteld van de betaling van schoolgeld, en wel 9 bij vernieuwing en 9 voor de eerste maal. Mededselingen. Over het gedrag der leerlingen zijn geene klachten ingekomen; wel daarentegen over vlijt en hunnen leerlust. Met name toonden zich de leerlingen der eigenlijke Burger- Avondschool (11 en 111° klasse) in den Cursus 1891/92 onverschillig. Van de lle klasse woonden slechts 3 leer lingen, en van de llla kl. ook 3 leerlingen geregeld de lessen bijzoodat de vorderingen dan ook zeer onvoldoende zijnen het over hang's- en eind-examen in 1892 een treurig resultaat zal opleveren. Meer en meer blijkt onwil in het bezoeken der Burger-Avondschool. Hebben de leer lingen den voorbereidings-Cursus (kl. la en kl. lb) doorloopen, dan schijnen zij met de ver kregen kennis tevreden te zijn, en melden zij zich of niet voor de hoogere klassen aan of bezoeken die slechts zeer onregelmatig. La ter doet zich de behoefte aan teeken-onder- wijs gevoelen, en komen jongelieden van meer gevorderden leeftijd dat onderwijs in de IV kl. (Teekenschool) volgen. Vooral zijn het dan nog jongelieden (timmerlieden en on derwijzers) van buitendie zich aanmelden. i3 Immers van de 21 leerlingen der lVe klasse waren 12 uit de omliggende gemeenten. Naar het oordeel van de Commissie van Toezicht ligt de hoofdoorzaak van het ver schijnsel in de geheel onvoldoende voorbe reiding op de lagere school, die de leerlingen te vroeg verlaten. Het onderwijs in den „Voorbereidings-Cursus" kan dus uit den aard der zaak niet veel anders dan „herhalings- onderwijs" zijn, en na afloop daarvan zijn de leerlingen niet in staat het onderwijs in Wis-, Werktuig-, Natuur- en Scheikunde op de eigenlijke Burger-Avondschool te volgen. Werd aan het slot van het voorgaande Verslag gezegd, „Eene reorganisatie der Bur ger-Avondschool moet als een eisch des tijds „beschouwd worden," de ervaring van het laatste jaar heeft die uitspraak ten krachtig ste bevestigd. Voor zulk eene reorganisatie heeft de Commissie van Toezicht een ontwerp gereed gemaakt, dat door haar aan B. W. is toegezonden, met verzoek de noodige wijzi gingen in de verordening op de regeling van het Middelbaar Onderwijs, zooals die door haar zijn aangegeven, te willen bevorderen. Commmissie van ln de Commissie van Toezicht zijn in het Toezicht. afgeloopen jaar geene veranderingen geko men. Wegens de ziekte van den Secretaris, den Heer Dr. W. van DER Lee, zijn diens b o

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1891 | | pagina 90