daarbij wordt zooveel mogelijk zorg gedragen dat het tonnenvervoer in den voormiddag is afgeloopen. Het komt der Commissie, na overweging, alsnog met gewenscht voor de tonnen in gesloten wagens te doen vervoeren. De stankverspreiding toch zou door et nemen van dien maatregel niet geheel ophouden, ja, zelfs op enkele oogenblikken bij het openen der wagens door het ontsnappen der opeengehoopte onzui vere lucht, vermeerderen. Ook het verwisselen der tonnen zou, zonder zeer belangrijke vermeerdering van personeel en voertuigen, gevaar loopen niet zoo spoe- dig als thans te kunnen worden verricht. Het reinigen der tonnen geschiedt aan de mestplaats met gebruik van carbolzuur. Vóórdat de tonnen op de wagens worden geladen voor het vervoer naar de Stad, wordt in elke ton nog een weinig carbolzuur gegoten. Het verwisselen der tonnen van en naar de mest plaats geschiedde even als het vorig jaar. In het bedienend personeel kwam geene verandering de werklieden bij het tonnenstelsel genieten een week loon van f 6,-, zeven arbeiders zijn belast met deze a deeling, en drie voerlieden vervoeren de tonnen naar en van de stadterwijl eene vrouw belast is met het reinigen der tonnen. Deze verdient een weekloon van f 10,50, Bedoelde werklieden zijn ook belast met het ophalen van afval bij de slagers en genieten daarvoor 40 cent voor ieder karretje dat aan de mestplaats wordt aan- 5 gevoerd. Die afval wordt op de mestplaats door den compost verwerkt. Er werden opgehaald 348 karretjes, waarvoor werd betaald f 139,20. Mede doen die werk lieden dienst bij het ruimen van privaatputtenzij ge nieten daarvoor f 0,80 voor het vullen van elke bak, 51 privaatputten werden geledigd, inhoudende 80 bak ken beer en 83 bakken water. Voor vergoeding voor de ruiming van water werd ontvangen f 145,25, zijnde f 1,75 per bak. B. Verzameling van haardasch en vuilnis. De Gemeente is te dezen opzichte verdeeld in 2 wijkenvoor iedere wijk is een aschkar met een arbei der en een voerman bestemd. De werkman is belast met het schoonhouden van de straten en wegen in zijne wijk, hij moet de vuilnisbakken der inwoners le digen en wanneer de kar volgeladen is wordt de in houd door den voerman naar de mestplaats vervoerd. Deze arbeiders genieten 30 cent voor elke aan de mestplaats aangevoerde kar. Er werden aangevoerd 2865 karren met droog vuil, waarvoor werd betaald f 859,So. De dienst met de modderkarren werd in 1891 zóó- geregeld, dat hij van 1 Maart1 November in den voormiddag kon plaats hebben. Ook ten opzichte van dezen dienst is de Gemeente in twee wijken verdeeld. Voor elke wijk is eene kar bestemd met een arbeider en een voerman. De arbeiders zijn belast met het schoonhouden der

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1891 | | pagina 75