io8 digden 39669 K.G. ruw touw en 33190 K.G. breeuw- werk, waarvoor aan arbeidsloon werd uitbetaald ƒ3372,36. Aan door ouderdom of ziekte tot werken ongeschikte personen werd gratis brood en turven verstrekt, ver tegenwoordigende f 654,08. HOOFDSTUK XI. Landbouw en Veeteelt. Algemeene toestand. Het jaar 1891 was over het algemeen ongunstig voor den landbouw. Hoewel van wei- en bouwlanden goede verwachtingen werden gekoesterdis er zeer veel bedorven door den kouden en natten zomer en den hoogen waterstand. De opbrengst van de weilanden was ruimde quali- teit van het gras evenwel slecht; de opbrengst der bouwlanden was beneden het middelmatige. De tuinvruchten waren over het algemeen vrij goed. De aardappelziekte woedde hevigde vruchtenteelt was gunstiger dan in het vorig jaar. De veestapel is onveranderd gebleven. De vetwei- derij was weder zeer ongunstig. Koop- en huurwaarde van landerijen. De koopwaarde van kleigrond bedroeg in deze ge meente f 3000,en van zandgrond 2000,— per H.A. I09 Voor huurwaarde werd berekend f 17°)a f 220,- voor bouwland (klei 9°>a 125,(zand.) f 80,a 100,- weideland (klei.) ii 5°;a 65,(zand.) Maatschappijen en genootschappen tot bevordering van den landboinv. Nevens eene afdeeling van de Geldersche Overijs- selsche Maatschappij van Landbouw, bestaat in deze Gemeente eene Landbouwersvereenigingwaaraan is verbonden Zutphen's Landbouwers Veefonds „De on derlinge hulp," met 104 leden en 247 verwaarborgde koeien ter waarde van circa f 24235,Bij toetreding wordt 5t/0 der geschatte waarde van elk stuk vee ge stort, terwijl tevens 5 cent van elke 100,der ge schatte waarde per week wordt bijgedragen. Bij sterfgeval wordt de geheele geschatte waarde vergoed. Het vee wordt door het bestuur gekeurd en 2O°/0 beneden de waarde aangenomen. De administratie, het taxeeren en het werken ge schieden kosteloos. De gecontribueerde gelden worden alle maanden in de Spaarkas belegd. Tentoonstellingen van landbouw of veeteelt werden in het afgeloopen jaar hier niet gehouden. Invoer van nieuwe gewassenwerktuigen en vee rassen heeft, zoover bekend, niet plaats gehad, evenmin de toepassing van nieuwe uitvindingen. Van misgewas en verlies van oogsten door onweder,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1891 | | pagina 56