98 Ten opzichte der Muziekschool valt het volgende te vermelden Aan deze inrichting zijn verbonden een Directeur- leeraar en twee leeraren. De cursus ving op i Maart 1891 aan met 92 en op 1 September d.a.v. met 83 betalende leerlingen. In den loop van het jaar maak ten ongeveer 25 niet-betalende leerlingen van het on derwijs op die school gebruik. Over den gang van et onderwijs blijft de Commissie tevreden. De reke ning over den dienst 1891/92 sluit met een batig saldo. De extra-toelage aan het stedelijk Muziekkorps werd iets verhoogd, en is dit korps voorzien van goede in strumenten. Te betreuren is het, merkt de Commissie op, dat de goede krachten door de leerlingen der school aan dit korps verleend, niet van blijvenden aard zijn, daar die jongelieden hoofdzakelijk door dienst plichtigheid het korps weder moeten verlaten. Alleen hoogere tractementen zouden vast personeel mogelijk maken, doch zulks valt buiten het bereik der Muziek school. Ter bevordering van kunsten of wetenschappen zijn in ^deze Gemeente de navolgende vereenigingen geves- Maatschappij ter bevordering der Toonkunst. Plctura> welke vereeniging zich ten doel stelt den zin voor teeken- en schilderkunst op te wekken en te bevorderen, door het geven van kunstbeschouwingen en tentoonstellingen van schilderstukken en teeke- ningen. Zanglust, Oefening kweekt kennis, Symphonia, zijn- 99 de deze vereenigingen ter bevordering van muziek en zang. Genootschap ter beoefening van natuurk. wetenschap pen (Physica) en Kring voor wetenschappelijk onder houd. Polyhymnia, Vereeniging tot bevordering van uiter lijke welsprekendheid. Nederl. Maatschappij van tuinbouw en plantkunde (afd. Zutphen.) Eene „Vereeniging van garanten" stelt zich ten doel alhier tooneelvoorstellingen en andere openbare ver makelijkheden te doen houden. Verder is alhier eene afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Daaraan zijn verbonden even wel onder een afzonderlijk bestuur, eene Volksleesbi bliotheek, waarvan druk gebruik wordt gemaakt en eene Volkszangschool, waarvan reeds onder V van dit Hoofdstuk wordt gesproken. HOOFDSTUK X. Armwezen. In het begin van 1891 was de strenge winter voor de behoeftigen zeer ongunstig, doch in ruime mate werd de nood gelenigd, hetzij door de Diaconie-bestu ren, hetzij door particuliere liefdadigheid, welke vooral bleek uit het verschaffen van voedsel aan allen die zich daartoe aanmeldden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1891 | | pagina 51