I ji 4 In de maand October echter, werd nog door twee jongelieden toelating tot de 2e klasse aangevraagd, welk verzoek wijin aanmerking nemende de reden van ver hindering voor tijdelijke aanmelding, meenden niet te mogen weigerenbeiden werden toegelaten tot de eerste klassewaaraan echter slechts door één gevolg werd gegeven. Het getal leerlingen op 1 Januari 1890 bedroeg alzoo 58, wat, vergeleken met het vorig jaar, eene verminde ring van li aanwijst. Lettende echter op het buitenge woon groot aantal leerlingen, 21, die gedurende dit jaar het Gymnasium verlieten, mag dit cijfer met recht alles zins bevredigend worden genoemd. Mede blijkt dat het getal leerlingen die niet of althans niet onvoorwaardelijk tot eene hoogere klasse konden worden bevorderdbe trekkelijk groot is. Yan de 50 tochdie aan de over gangsexamens deelnamenkonden niet meer dan 39 of 78% dadelijk worden bevorderd, terwijl van 7, dat is 14°/oeen her-examen moest worden gevorderden 5, of 10% moesten worden afgewezen. Wij vertrouwen dat de leerlingen door ijver en nauw gezette plichtsbetrachting, zorg zullen dragen dat in volgende verslagen daaromtrent weder gunstig kan wor den gerapporteerd, zooals wij dat in vorige zoo dikwijls met recht mochten doen. Eene opmerking vinde hierbij nog hare plaats, en wel dezedat naar ons oordeel enkele ouders en voogden te licht geneigd zijn de niet voldoende vorderingen hun ner zoonen of pupillen door privaatlessen te trachten aan te vullenherhaaldelijk tochkwam tot ons een verzoek om het verlof, bedoeld bij artikel 15 der Verordening 5 voor het Gymnasium. Wij meenen dat zulks alleen in buitengewone gevallen moet worden gevraagd en ver leend. Indien toch de leerlingen de lessen oplettend volgen en den noodigen tijd aan het zeker niet te be zwarend huiswerk besteden, dan behoeven zij waarlijk geene buitengewone talenten te bezitten om geregeld tot eene hoogere klasse te worden bevorderd. Alvorens van de leerlingen af te stappen, moeten wij tot ons leedwezen nog vermeldendat de orde op enkele lessen en in verschillende klassen nu en dan wel iets te wenschen overliet. Wij achten ons daarom verplicht hier openlijk te verklaren, dat wij, moet het zijn, voor het nemen van gestrenge maatregelen niet zullen terug deinzen om de zoo noodige tucht te handhaven en om den leerlingen dien eerbied en dat ontzag voor hunne leermeesters in te prentendie wij meenen dat niet mo gen ontbrekenblijkende zulks dan ook uit het boven aangaande eener leerling der 5e klasse vermelde. In verband daarmede besloten wijdat voortaan van iedere verwijdering door den Rector schriftelijk aan ouders, voogden of verzorgers zal worden kennis gegeven. In het personeel der leeraren kwam ook dit jaar we derom geene verandering. Met voldoening namen wij kennis van Uw besluit, om, overeenkomstig ons in het vorig verslag reeds aangekon digd voorstel van Burgemeester en Wethouders het tractement van den Heer A. A. Beekman, leeraar in de wiskunde, met f 300.— te verhoogen; daardoor toch is eene reeds te lang bestane onbillijkheid zeker mede ten genoege van den betrokken leeraar weggenomen, en wij ver trouwen dan ook dat zulks voor hem een reden te meer

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1889 | | pagina 55