38 De Filter is cirkelvormig en heeft eene middellijn van 40.50 Meter. Hij bestaat uit: 4 buitenfilters, 4 binnen- filters en een reinwaterkelderdeze laatste ter diameter van 10 Meter. Op de vloeren van deze filterbakken liggen straalsge wijze de filterbuizen welke uitloopen in 8 kwartcirkel- vormige communicatie-buizen. Het filterbed werd aangelegd als volgtvan onder eene laag grove grindhierover eene laag fijne grind en ver volgens eene laag rivierzand. De grind werd vóór de inbrenging gehord en gewas- schen en het rivierzand gezeefd. Zoodra het geheel wordt in werking gesteld wordt het water gepompt op de buitenfilters, loopt van hieruit na gefilterd te zijn op de binnenfilterswordt hier voor de tweede maal gefilterd en komt daarna in den reinwater kelder. Door middel van 4 afsluiters in dezen kelder kan elk der kwartgedeelten al of niet worden gebruikt. In den Reinwaterkelder bevinden zich twee zuigbuizen voor de Machines. Aan de filter zijn verwerkt ongeveer 900000 Waal klinkers in cement. Het Machinegebouw is geheel van steen opgetrokken, met ijzeren ramen en dito kapspanten. Hierin bevinden zich twee stoommachines met twee zuig- en perspompen met een gemeenschappelijken wind- ketel, benevens twee centrifugaalpompen. De benoodigde stoom wordt geleverd door twee stoom ketels, elk van 15 paardekracht, welke in een afzonderlijk 39 gebouw, grenzende aan het Machinegebouw, zijn geplaatst. De ketels zijn cylindervormig met inwendigen vuurhaard en hebben elk een lengte van 5.50 M. en eene middel lijn van 1.35 M. Ze zijn geheel ingemetseld en aan de voorzijde besloten in ijzeren frontplaten. Verder worden ze gevoed door twee stoompompen. Machines en ketels zijn zoodanig ingericht dat elk stel zoowel afzonderlijk, als tegelijk, kunnen worden in dienst gesteld. Achter het ketelgebouw is de schoorsteen opgetrokken tot eene hoogte van ruim 15 Meter, welke tevens voor zien is van eene bliksemafleider. Ter zijde hiervan bevindt zich het kolenpark ter lengte van 8 en ter breedte van 5 M. en afgedekt met een pannendak. Hierin kunnen geborgen worden 1000 H.L. steenkolen. Ten behoeve van het personeel werd opgetrokken een gebouwbevattende ruime woningen voor den Machinist en den Stoker, benevens een lokaal voor Magazijn. Dit gebouw heeft eeue lengte van 17 Meter en eene breedte van 10 Meter en is geheel van steen opgetrokken en van een beschoten pannendak voorzien. Aangezien bij hooge IJsselstanden het geheele terrein alsmede de Hengelosche weg overstroomtwas het noodig hierop bedacht te zijn. Hierom werd het maaiveld met gemiddeld 3 M. opgehoogd. Op het aldus gevormde plateau ter oppervlakte van ongeveer 4000 Ml zijn gelegen de gebouwen en filter. Deze ophooging bestaat uit klei en zand, de taluds

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1888 | | pagina 21