36 Primo Mei 1888 werd een definitief begin gemaakt met de uitvoering Pompstation. Zoowel de Prise d'eau als de Filters en de Gebouwen, behoorende tot het Pompstationwerden gelijktijdig onder handen genomen. De Prise d'eau aangelegd volgens het zoogenaamde drainage-stelsel heeft eene lengte van 120 M. De constructie is als volgt: Ter breedte van ongeveer 10 M. is het terrein inge graven tot eene diepte van 1.70 M. -+- A.P., gedeeltelijk onder steil talud en gedeeltelijk tusschen twee dam- plankenwanden. In deze sleuf zijn gelegd Engelsch aarden buizen ter inwendige wijdte van 46 centimeter, in eene omhulling; van gewasschen zeeschelpen en zuiver rivierzand. Op onderling gelijke afstanden van 40 M. bevinden zich in deze buisleiding 4 putten van cementsteen. Yervolgens is deze sleuf aangevuld met zuiver rivier zand en afgedekt met eene laag klei, deze laatste ter voorkoming van indringen van eventueel overstroomings- water. De putten zijn opgetrokken tot eene hoogte van 10.40 M. -+- A.Pen boven het aangrenzende maaiveld omgeven door een kegelvormige ophooging van klei. Tot toelichting diene dat de hierboven genoemde En gelsch aarden buizen met de Sockets los in elkander zijn geschoven. Het bodemwater van uit de natuurlijke zandlaag komt dus eerst door het ingebrachte rivierzand en vervolgens door de schelpenomhulling in de buizen. 37 In een van de putten is eene ijzeren hevelbuis aan gebracht welke het water naar destraks te noemen centrale put voert. Tijdens het maken der Prise d'eau werd de sleuf drooggehouden door eene centrifugaalpompgedreven door eene Locomobile, welke gedurende drie maanden onafge broken dag en nacht in werking is geweest. In het geheel werd uitgemalen 280000 kubieke M. water. De centrale put is gelegen tusschen het Machinegebouw en de Filters. Aangezien deze put van onder gesloten is, en dus in den droge gemaakt moest wordenwerden trapsgewijze 3 damkisten met eene stoompomp ingespoten. Door het vele grondwater en den aandrang tegen de kisten, werden deze van versterkte ramen en schoren voorzien. Hier kwam bij dat door den hoogen IJsselstand het terrein overstroomde, zoodat eene tijdelijke waterkeering moest worden aangelegd. Een gevolg van een en ander was dat de Locomobile steeds dienst moest doenaangezien er dag en nacht met de spoedeischende werkzaamheden werd voortgegaan. De geheele diepte der put bedraagt ruim 9 Meter. In deze put, dus ten doel hebbende het verzamelen van water uit de reeds genoemde Prise d'eau, bevinden zich eene hevelbuistwee zuigbuizen voor de centrifugaal- pompen, eene zuigbuis voor de zuig-en perspompen, twee injectiebuizen voor de luchtpompenbenevens twee over- stortbuizen voor de filters. O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1888 | | pagina 20