a l0Z 2 van de 50 leerlingen 9 niet bevorderd konden worden. Over het algemeen gaven de leerlingen, zoowel wat ijver als wat gedrag betreft, reden tot tevredenheid. Aan de herhaalde klachtenook dezerzijds vroeger geuit, dat er voor de aanstaande Studenten in de ge nees- natuur- en wiskundige vakken (Afd. B.) te hooge eischen gesteld werden wat de klassieke letteren betreft en er meer tijd beschikbaar moest zijn voor wis- r.atuur- en scheikunde, en dat aan den anderen kant voor de aanstaande Studenten in de GodgeleerdheidRechtsge leerdheid en Letteren (Afd. A.) de eischen wat de Wis kunde betreft te hoog waren opgevoerd, werd eindelijk gehoor gegeven door den Minister van Binnenlandsche Zaken, die een Koninklijk Besluit provoceerde waardoor zoowel in het leerplan als in het program der eindexa mens eenige wijzigingen werden aangebracht en waardoor, althans ten deele, aan de gebleken bezwaren werd te gemoet gekomen. Terwijl vroeger voor Afd. B. in de 5e en 6e klasse was voorgeschreven het leeren van moeijelijken proza en poezy in het Grieksch en Latijn, met vrijstelling van de cursorische lezing van gemakkelijke schrijverszal nu, en wel veel rationeeler, het omgekeerde plaats heb ben. Afd. B. wordt wijders vrijgesteld van het onderwijs in de ontwikkeling der Romeinsche Staatsinstellingen, doch verkrijgt in de 5° klasse één uur meer voor Wis kunde en in de 5e en 6° klasse één uur meer voor Natuurkunde en één uur voor Scheikunde. Wat de "W iskunde betreft wordt de leerstof beter verdeeld over de verschillende jaren, door het onderwijs in de Stereo- metri en de vierkantsvergelij kingen eerst te doen aan vangen in de vijfde klasse, terwijl voor Afd. A. de lo- 3 garithmen en de reeksen van het leerplan zijn vervallen evenals de Scheikunde voor zooverre dat onderwijs vroe ger in verband met de Natuurkunde werd gegeven. Behalve eenige wijzigingen wat betreft het onderwijs in de Geschiedenis en de Aardrijkskunde, wordt, om te gemoet te komen aan de bezwaren van hen, die meenen dat het niet wenschelijk is in de tweede klasse terstond in te vangen met het aanleeren van twee talenhet Grieksch en het Hoogduitsch, bepaald dat met het aan leeren van deze laatste taal eerst zal worden aangevangen in de tweede klasse na de Kerstvacantie. Eindelijk onderging het aantal lesuren eenige vermin dering zoodat het in de vier eerste klassen 28 uur per week zal bedragen. Yoor hen die Afd. A. en B. te gelijk willen volgen is het echter in de 5e en 6e klasse van 32 gebracht op 34. Dat deze veranderingen tevens verbeteringen zijn, zal niet ontkend kunnen worden, doch het mag betwijfeld worden of zij afdoende zijn om onze aanstaande Genees- en Natuurkundigen op de Gymnasia voldoende voor te bereiden voor de Studiën aan de Universiteit. De ook nu gehandhaafde gelegenheid om in de vijfde en zesde klasse gelijktijdig de lessen gegeven in Afd. A. en B. te volgen staat wellicht eene afdoende regeling dezer zaak in den weg. Behalve de zes leerlingen die naar de Universiteit werden bevorderdverlieten bij het eindigen van den Cursus 7 jongelieden het Gymnasium, doch na afgelegd toelatings-examen werden 13 toegelaten en wel 11 tot de le, 1 tot de 2e en 1 tot de 3e klasse, terwijl 1 leer ling voor de le klasse werd afgewezen. Bij den aanvang der lessen op 6 September 1887

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1887 | | pagina 53