68 ding van een legaat, bestaande in een stuk gronds, be sproken door wijlen Jhr. Mr. P. N. Qüarles v. Ufford, terwijl bij Koninklijk Besluit van 27 Mei d.a.v. No. 45 machtiging tot aanvaarding is verleend aan bet Diaconie Bestuur der Nederduitsch Hervormde Gemeente voor 2 legaten ieder groot f 1000,— door denzelfden legataris besproken. HOOFDSTUK XI. Landbouw en Veeteelt. Algemeene Toestand. Het jaar 1887 was over het algemeen ongunstig. Het voorjaar was te koud, en de ontwikkeling van de gewassen laat. Ook de toestand van Wei- en Hooilanden was ongunstig. Tengevolge van overstrooming hadden de laaggelegen gronden veel te lijden; en daarna deed de droogte veel schade. De landbouw produkten gaven reden tot tevredenheid de hoofdgewassen, zooals aardappels, rogge en suiker, bieten, wortels en kool gaven eene tamelijke opbrengst. De vruchtenteelt, die in deze gemeente nog weinig wordt uitgeoefend, was eveneens gunstig; in het bijzon der waren er veel pruimen en noten. De prijzen der hooilanden waren hoogtengevolge van gebrek aan hooigras, daar vele graslanden in den loop van het jaar waren overstroomd. De naweide bracht zeer weinig op. 69 Koop- en huurwaarde van landerijen. De koopwaarde van kleigrond bedroeg in deze gemeente f 3000,en van zandgrond f 2000,per H.A. Yoor huurwaarde werd berekend f 150,200,voor bouwland (klei.) 80>— 100.— (zand.) 80,100,weideland (klei.) 50,— 65,— (zand.) Maatschappijen en genootschappen ter bevordering van den Landbouw. Er bestaat alhier eene afdeeling van de Geldersch- Overijsselsche Maatschappij van Landbouw, benevens eene Landbouwers-Yereeniging; aan deze laatste is verbonden „Zutphen's Landbouwers-Yeefonds:" „De onderlinge hulp," met 113 leden. Het aantal verwaarborgde koeien bedroeg 225, ter waarde van f 23000, Bij toetreding tot het lidmaatschap wordt betaald 5 pCt. der geschatte waarde van elk stuk vee, terwijl te vens 5 cent van elke f 100,der geschatte waarde per week wordt bijgedragen. Bij sterfgeval wordt de ge- heele geschatte waarde der koe vergoed. Tentoonstellingen van landbouw of veeteelt werden dit jaar hier niet gehouden. Invoer van niewe gewassen, werktuigen en veerassen heeft, voor zoover bekend, niet plaats gehad en nieuwe uitvindingen werden niet toegepast. De overstroomingen in Juni hebben aan de laag gele gen hooilanden zeer veel schade toegebracht. De wei-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1887 | | pagina 36