40 De opbrengst der boerenerven bedroeg in 1887 -+- f 1000,— minder dan in 1886 tengevolge van den min der gunstigen toestandwaarin de landbouw verkeert. Zoowel de boerenerven als de aan liet Gesticht behoo- rende landerijen en bosschen werden behoorlijk onder houden en verkeeren in goeden staat, terwijl met het omzetten van grond werd voortgegaan. De werken aan het Gesticht zelf verricht, hebben be halve het gewoon onderhoud hoofdzakelijk bestaan in: 1. Ten einde bij onverlioopten brand het gevaar te ver minderen, zijn in de mannen en vrouwen-afdeeling verschillende gescheurde steenen- en zoogenaamde rieten muren op de bovenverdieping weggenomen en vervangen door nieuwe steenen muren, opgaande door de houten balklagen en sluitende onder de panbe dekking. 2. Ter tegemoetkoming aan de klachten van den eersten Geneesheer zijn vier vrouwen-cellen afgebroken en vier nieuwe ruimere gebouwd, welke beter voldoen wat betreft verlichting, verwarming en ventilatie; bovendien zijn door deze verbouwing bij onverhoopten brand ruimer uitgangen van uit de onrustige vrou wen afdeeling verkregen. 3. In een der verblijven voor onrustige vrouwen der hoogere klassen zijn nieuwe kozijns met glasramen aangebracht, waardoor de verlichting en ventileering is verbeterd. 4. Er is voortgegaan met de eenigszins primitieve be vloering in verschillende corridorste vervangen door harde tegelswelke goed aan de verwachting be antwoorden wat betreft reinheid en vroolijker aan zicht. 41 5. De vloeren van de boven corridors werden tot nu toe steeds geverfd; op die plaatsen waar veel passage iswas deze verflaag spoedig afgeloopen en verkre gen deze vloeren alzoo een bont aanzien. Tot voor ziening hierin is een proef genomen met het beleg gen van Linoleum, hetwelk aanvankelijk goed voldoet. 6. De houten onderlagen der vloeren in de badkamers worden successievelijk vervangen door ijzeren, waar door de zindelijkheid bevorderd wordt en de kosten van onderhoud aanmerkelijk verminderen. 7. Tegelijk met de onder sub 1 omschreven verbouwing werd een der badkamers in de vrouwenafdeeling aanmerkelijk vergroot en de zinken badkuipen, welke door uitzetting en krimping een onoogelijk aanzien verkregen hadden, vervangen door gemetselde met terrazzo bekleeding voorziene binnenwanden. 8. Het in aanbouw zijnde ziekenhuis werd bij het einde des jaars voltooid en wordt alsnu voor het inwen dige van dat gebouw het noodige gedaan. y. De bliksemafleiders en brandbluschleidingen zijn be proefd en in goeden staat bevonden. 10. Tengevolge der overwelving van een gedeelte van de Berkelwerd door het graven van een reservoir en het opmetselen van een door steenglooiing be schermde put, in de behoefte aan water ten dienste der verschillende inrichtingen en der brandleiding in het gesticht voorzien. 11. Er wordt geregeld voortgegaan met het aanhoogen der tuinen, zoodat ook bij hoogen waterstand over deze tuinen ten behoeve der patiënten kan worden beschikt.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1887 | | pagina 22