108 De Volksleeskamer moest wegens gebrek aan belang stelling ontbonden worden. HOOFDSTUK X. Armwezen. Niettegenstaande den strengen winter, welke zich nog lang in 1886 liet gevoelen, en het aanhouden van den gedrukten toestand, waarin vele takken van handel en nijverheid verkeerden, is in het afgeloopen jaar in den toestand der behoeftige klasse weinig verandering gekomen. Bijzondere reden tot bezorgdheid wekt hij in deze gemeente evenwel niet en vergeleken met andere plaatsen is de uitkomst verre van ongunstig. De kerkelijke en particuliere instellingen van welda digheid konden dan ook over 't algemeen in den nood der armen voorzien. Slechts een tweetal armbesturen zagen hunne inkomsten door de uitgaven overtroffen. Bij een daarvan lag bovendien de oorzaak van dit verschijn sel grootendeels in eene vermindering van inkomsten, onafhankelijk van den weldadigheidszin der ingezetenen. In de wijze van collecteeren werd door eenige armbe sturen eene verandering gebracht door bij de meer ge goeden de gebruikelijke maandelijksche collecte door eene inschrijving te vervangen; daarnevens bleef evenwel voor hen, die daaraan de voorkeur mochten geven, de maan delijksche inzameling bestaan. Of het doel van dezen maatregel, de liefdegaven ruimer te doen vloeien, daar- 109 mede wordt bereiktkan 'thans nog niet worden be. oordeeld. De Protestantsche inrichting van weldadigheid en de Werkinrichting onder bestuur van F. J. W. Vrijheid verschaften ook in het afgeloopen jaar gelegenheid tot arbeidende eerste tot het vervaardigen van breeuwwerk de laatste tot breien en strikken. Blijkens de cijfers hierna vermeld, werd van beide een ruim gebruik gemaakt. Voor kinderen uit de behoeftige klasse bestond vol doende gelegenheid tot het kosteloos genieten van goed onderwijs, terwijl evenals vroeger tot belooning en aan moediging van getrouw schoolbezoek hun een kinderfeest in de open lucht werd gegeven. Instellingen van Weldadigheid enz. Daar de tabellen der instellingen van weldadigheid over het jaar 1886 eerst in de maand Juli van dit jaar worden ingezondenlaten wij hier volgen den inhoud dier tabellen over 1885. De drie personendie in dat jaar rechtstreeks door de Gemeente werden verpleegdkostten aan geld een be drag van f 85, De Sint Anthony Groote Broederschap ondersteunde 201 personen. In het onder haar beheer staande Rui- tershofje genoten 27 personen huisvesting en preuving. Inkomstenf 16284,95 Uitgaven10958,79 De Sint Anne Broederschap ondersteunde 50 behoef- tigen. Inkomstenf 3731,49° Uitgaven2832,75

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1886 | | pagina 56