74 Evenals vroeger werd in het afgeloopen jaar ijs en bouillon ook aan zieken buiten het gesticht verstrekt. Tengevolge van het overlijden van den Heer J. van Zelm, werd de waarneming van diens betrekking als Chirurgijn in het Krankzinnigengesticht voorloopig op gedragen aan den 2den geneesheer Dr. W. van der Lee. De algemeene gezondheidstoestand was voldoende, be smettelijke ziekte is in het gesticht niet voorgekomen. In den toestand der lijders aan granuleuze oogziekte is geene verandering gekomen. Voor de godsdienstige belangen der verpleegden werd evenals het vorige jaar behoorlijk zorg gedragen. De inkomsten van het Oude en Nieuwe Gasthuis be liepen ongeveer f 190000,—, waaruit de noodzakelijke gewone uitgaven konden worden bestreden. De aan het gesticht behoorende boeren-ervenlande rijen, bosschen enz. werden naar belmoren onderhouden en verbeterd. Behalve het gewone onderhoud hebben de voornaamste werken in het afgeloopen jaar aan het gesticht zelf ver richt bestaan in 1. Het gedeeltelijk af bikken en berapen met portland cement der gevels aan de tuinenhet vervangen van houten deklijsten door hardsteenen en van houten dakgoten door ijzeren. 2. Een gedeelte van de bevloering der corridors in de mannenafdeeling opgenomen en daarvoor harde, glad de tegels gelegd. B. Langs de open plaats bij de werkplaatsen een ijzeren hek op steenen voet gemaakt. 4. Ten einde meer lucht en licht in de dagverblijven der derde en vierde klasse aan te brengen, de vast- 75 staande glasramen uitgebroken en nieuwe dubbele noerschuivende glaskozijns en deurkozijns gesteld. 5. Voor het dames dagverblijf aan den tuin eene veranda met glasbedekking gemaakt. 6. Uit de algemeene slaapkamers der 2e, 3e en 4e klasse kokers van gegalvaniseerd ijzer tot buitendaks ge plaatst en voor ventileering gasleiding met branders in deze kokers aangebracht. 7. Tot verwarming en ventileering van de cellen aan de mannenafdeeling, kachels met ommanteling en gesmeed ijzeren roosters gesteld met gemetselde bui zen voor rook en versclie lucht. Met het ophoogen der tuinen werd voortgegaan. De bliksemafleiders en de brandbluschleidingen zijn beproefd en in goeden staat bevonden. Bij raadsbesluit van den 7den December 1885 werd met Heeren Provisoren van het O. en N. Gasthuis eene rui ling van grond aangegaan tot stichting van een nieuw Ziekenhuis op de- voormalige 4de lunette Coelioorn. Met dezen bouw werd door Provisoren na bekomen machti ging van Gedeputeerde Staten dezer Provincie aangevan gen en met kracht doorgezet. Het graven van eene gracht om het terrein, wekte de bezorgdheid van de Plaatselijke Gezondheidscommissie zoowel als van den Adjunct-Inspecteur van het Geneeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht, door wien onze aandacht daarop werd gevestigd. Wij wonnen dienaangande bij Provisoren inlichtingen inwelke wij aan bovengenoemde autoriteiten mededeelden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1886 | | pagina 39