50 c. Torens. De Wijnhuistoren. De Nieuwstadskerktoren. De bliksemafleiders, ook die op den grooten kerktoren, werden beproefd en in orde bevonden. De afdekking van den Nieuwstadstoren werd hersteld. De torens verkeeren in goeden toestand. De kosten van onderhoud hebben bedragen f 34,40. C. Gebouwen bestemd voor Lager Onderwijs. Deze zijn de navolgende: School A aan het Oude Wand. B in de Waterstraat. C aan de Molenbeek. D op de Rozegracht. E in de Polsbroek. P in de Hoven. G op den Paardenwal met de daarbij behoo- rende onderwijzerswoning. Die gebouwen (school D uitgezonderd) werden naar behooren onderhouden en verkeeren in goeden toestand. De vergrooting van school E in de Polsbroek in 1885 aanbesteed en voor de 1® maal opgeleverd, werd gedu rende de zomervacantie geheel afgewerkt en opgeleverd. De bouw van de nieuwe school D in de Waterstraat in 1885 voorbereid, aanbesteed en gedeeltelijk aangevan gen, werd geregeld voortgezet en afgewerkt en op den in het bestek bepaalden tijd voor de le maal opgeleverd. Omtrent dien bouw wordt nog het volgende vermeld: Met het oog op den ongelijkmatigen en slechten on- 51 dergrond, ook door de vele aanwezige oude fondamenten en kelders, was het dringend noodzakelijk de nieuwe fondamenten 1 Meter dieper te maken dan in het bestek was bepaald. Een groot gedeelte van den afkomenden steen van den afbraak der oude gebouwen, bleek voor het gebruik bij de nieuwe school ongeschikt te zijn en moest door nieuwen steen vervangen worden. De risico daaromtrent was bij het bestek der herbesteding voor de gemeente gebleven. Na het wegbreken van de oude gebouwen bleek, dat een bestaande gemeenschappelijke muur, belendend aan het perceel van den Heer Zadelhoff bouwvallig en gevaar lijk was, zoodat met dien eigenaar werd overeengekomen dien muur te vernieuwen. Bovengenoemde werken vorderden eene meerdere uitgaaf van f 1296.41 Aan den aannemer van de school werden de vijf eerste termijnen en het bovengenoemde extrawerk uit betaald ten bedrage van f 21330.61 Voor de nieuwe meubelen werd betaald f 1907.10 De gezamentlijke kosten van een en ander hebben bedragen Voor stichting en uitbreiding van schoollokalen 21808,81 Voor onderhoud van gebouwen 877,60 Voor onderhoud van meubelen 604,58 Voor vernieuwing van meubelen 1907,10 Voor schoonhouden, verwarming en ver lichting 2741,45

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1886 | | pagina 27