16 3. Het maken van meetkundige figuren. Heeft hij eenige vaardigheid in en ken nis van het gebruik van zaag en schaaf verkregen, zoo zal hij van kleine stukjes hout verschillende meetkunstige voorwer pen leeren maken; bijv. van een plankje eerst een langwerpig vierkantdit te veranderen in een kwadraatcirkelveel hoek enz. benevens het hierin boren van verschillende gaten. Bij het gebruik van zaag, zal de leer ling, waar dit pas geeft, er vooral op worden gewezen dat de beweging met de armen moet plaats hebben en niet met het bovenlichaam. 4. Het onderwijzen in het gebruik der beitels door het steken van pennen, enz. 5. Het vlakken en van scheelte maken, het haaksch werken en het maken van twee of meer stukken van gelijke lengte en breedte. Bij het van scheelte maken vooral bij dun hout zal er voor moeten gezorgd wor den dat de leerling eerst de hoekendie het hoogste zijnaan beide zijden van het hout gelijk werkt, opdat het hout, eerst aan eenen kant gevlakt, niet worde door gedrukt. 6. Het maken van een vurenhoutenstooi. Yan deze stoven worden door eiken leerling twee gemaakt, de eerste met behulp van den 17 leeraar, terwijl hij de tweede zooveel mo gelijk alleen moet bewerken. Deze tweede stoof behoorlijk afgewerkt zijndekan hij als bewijs van vordering mede naar huis nemen. 7. Het maken van eenige der voornaamste houtverbindingen uit vurenhout, in ver band met het lijnteekenen. 8. Het maken van een eenvoudig huistrapje of iets dergelijks. 9. Voor afwisseling zal hierbij onderwijs kun nen worden gegeven in het schuren en politoeren van klein werk, van werkstuk ken van meergevorderde leerlingenhet maken van kleine doosjes met zwaluw- staartverbindingen enz. Tweede studiejaar. 1. Het maken van verschillende verbindingen bij den meubelmaker gebruikelijk gewone en verdekte zwaluwstaartenregelverbin- dingen met inschuivende zwaluwstaarten voor kastwerk, tafels, enz. verbinding van tafelpoot en twee regels met een gat enz. Zwaluwstaart voor laderegelverbinding van coulissen voor een coulistafel. 2. Hoekverbindingen van vurenhout, vierkant, kwartrond, halfrond, driekwartrond, schui-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1885 | | pagina 83