14 Leerplan voor het onderwijs in het meubelmaken. Het onderwijs in het meubelmaken zal voor zooverre dit niet door bestellingen of schoolbe- noodigdheden wordt gewijzigd, naar onderstaand leerplan worden gegeven. Bij het maken der oefeningstukken zal een zuinig beheer der ma terialen moeten worden in het oog gehouden evenwel zullen al de voorwerpen voldoende af metingen moeten verkrijgen, om op de in de practijk gebruikelijke wijze te kunnen worden afgeschreven en bewerkt. Bij al het onderwijs zal nauwkeurig worden gelet op den stand en de houding der leerlingenalsmede op het ge bruik van het gereedschap. De leeraar zal den leerling opmerkzaam maken op de bolle en ronde zijden der planken en verder mededee- len, dat men altijd den ronden of hartkant van de plank naar buiten neemt, waarvan op vol doende wijze de redenen moeten worden opge geven, zoo ook omtrent het op het hart dooi- zagen der planken, terwijl tevens hierbij moet worden verklaardwaarom dit bij wagenschot en mahoniehout niet noodig is. Bij het belij men van planken moot er ook met opgaaf van redenen op gelet worden, dat de hartzijde der plank wordt gebruikt nadat die eerst met de tandschaaf is bewerkt. Bij de verschillende 15 houtsoorten moet daarbij ook vooral op de ge aardheid van het spint worden gelet. Eerste studiejaar. 1. Hoewel het leeren van de benamingen van het gereedschap op voldoende wijze voort durend moet worden onderwezen, zullen den leerling in de eerste plaats die van de meest gebruikelijke gereedschappen met hun gebruik bij den aanvang zooveel mo gelijk klassikaal worden verklaard. 2. Aan den leerling wordt gegeven plank- of ribhout te schaven, en zoo hij hierin eenige vaardigheid heeft verkregente strijken; zooveel mogelijk zal het plank en ribhout worden genomen van die ma terialen welk meergevorderde leerlingen voor verwerken noodig hebben; mocht ech ter hiervoor geene voldoende gelegenheid bestaanzoo zullen planken worden ge schaafd en tot benoodigde strooken en lat ten gezaagd en gestreken. Yooral bij het eerste gebruik van het gereedschap zal de onderwijzer nauwkeu rig letten op eene goede behandeling, stand enz., opdat de leerling reeds dadelijk wete en begrijpe dat hij zooveel mogelijk rechtop bij de bank moet staan en geen voeten op de regels der schaafbank mag zetten of andere steunpunten zoeken.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1885 | | pagina 82