i/j 8 een ander leerling dier klassedie deel nam aan het examen voor leerling-telegrafist, niet gereüsseerd. Over het gedrag der leerlingen in het afge- loopen jaar valt niet te klagen. Alleen wordt nog al eens last berokkend door leerlingen, die veraf wonen, en dus vergunning hebben tusschen de morgen- en namiddag-lesuren in het gebouw te blijven. Hun is echter door de Commissie van Toezicht op ernstige wijze aan gezegd, dat, wanneer van dit overblijven nog maals last ondervonden werd, de gunstige be paling voor allen zonder ouderscheid zou inge trokken worden. Inrichting der Om te gemoet te komen aan het bezwaar, Lessen. dat het Onderwijs in Plant- en Dierkunde niet na de IIIe klasse gegeven werd, en de leer lingen alzoo op het Eind-examen geene vol doende kennis van deze vakken aan den dag legden, is in het Programma der lessen voor 1885/86 deze verandering getroffendat voor taan door den Leeraar Brants in de IVe en Ve klasse één uur Nat. Historie wordt gege ven, en één uur minder Natuurkunde. Door het combineeren van de parallel-afdeelingen van kl. III voor de Nat. Historie is het aan tal les- uren van den Leeraar Brants door den gewonen (genomen) maatregel toch niet. vermeerderd. In het vorige Verslag is opge merkt, dat in den cursus 1884/85 de Leeraar Snijders zich met de extra- uren voor Plant- 9 en Dierkunde in de Ve klasse belast had, die hij toen kon afnemen van de lessen in Prak tische Scheikundede thans gemaakte regeling stuit op geene bezwarenen kan dus als eene gewenschte verbetering gecontinueerd worden. Leermiddelen Behalve het gewone onderhoud van instru- en Gebouw. menten, enz., en de aanschaffing van het ge bruikelijke glaswerk en van de chemicaliën ten behoeve van het Scheikundig Onderwijs, zijn aangekocht: eene verzameling van voorwerpen van Natuurl. Historie; eenige pleisterafgietsels van den modeleur Klijsen te Zwolle voor het teekenonderwijseenige platengeteekend door den Leeraar Vleeming, voor hetzelfde doel; en twee nieuwe kaarten eene van Nederland en eene van de Bezittingen in Oost-Indie. Eindelijk zijn op de Werkschool nog een paar teekenborden vervaardigd, voor het klas sikaal onderwijs in het Rechtlijnig teekenen en is van wege het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid een buiten gebruik ge stelde Morse- druktoestel voor het phijsisch Kabinet afgestaan. Ook het gebouw en de meubelen zijn onder houden en verkeeren in goeden staat. Ten gevolge van de uitbreiding van school B (Hoofd de Heer Knottenbelt) is de docentenkamer aan de H. B. School ontnomen, en tot leer zaal voor genoemde School ingericht. In de plaats daarvan is een bovenlokaal den leeraren tot zit- en wachtkamer aangewezen, maar het

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1885 | | pagina 61