86 aan J. Volkerstot het oprigten eener smederij aan P. Broere, tot het daarstellen eener droogkamer in zijde sigarenfabrieh aan het O. N. Gasthuis, tot oprigting eener Stoom- wasscherij aan H. J. Douvvestot oprigting eener likeurstokerij aan L. Koetsier, tot berging van een vat petroleum in zijn kelder; aan M. Vromentot het oprigten eener bewaarplaats van lompen, ijzer, botten enz.; aan G. J. Mast GJzn., tot het oprigten eener varkens- slagerij en daarbij behoorendo rookerij aan S. A. en L. A. Hamburg, tot het oprigten eener vee- en slagstal; aan H. J. Tesink, tot het oprigten eener koper- en blikslagerij. Het getal inrigtingen, waar krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt verkochtbedroeg bij het einde des jaars 98, alzoo eenfé vermindering aan wijzende van 5 inrigtingen, vergeleken bij 1884. We gens vergunningsregt heeft de gemeente f 5031.24 ont vangen. Tentoonstellingen van fabrieksnjjverheid werden niet gehouden. b. Verveening hestaat in deze gemeente niet. c. Visscherij. De opbrengst bij den afslag van aangevoerde zee- en rlviervisch bedroeg in 1885 f 1281 7.48. III. Handel en Scheepvaart. a. Binnenlandsche handel. Deze bepaalde zich hoofdzakelijk tot den uitvoer van Wijn, Gedistilleerd, Papier, Meel en Spek. De handel in ijzer was toenemende en het debiet van steenkolen bleef zich handhaven. De handel in gemaakte ijzerwaren en ruw ijzer is toenemende. In den handel in huiden is vooruitgang te bespeuren. De houthandel verkeert in minder gunstigen toestand. Kleinhandel en winkelnering waren voldoende. De veemarkten werden druk bezocht. De was- en doekmarkten hadden ruiin debiet. De botermarkt alhier kan niet onbelangrijk genoemd worden. b. Buitenlandsche handel De buitenlandsche handel bepaalde zich tot den uit voer van wijn, gedistilleerd, papier en spek, doch in geene belangrijk groote hoeveelheden. c. Scheepvaart langs de rivierenJcanalen en vaarten. Het aantal middelen van vervoer te water is in 1885 ongeveer op dezelfde hoogte gebleven als in 1884. Nieuwe Stoombooten zijn niet in de vaart gebragt. In den dienst der Stoombooten, werd behoorlijk voor zien, terwijl geene klagten over de waarneming der diensten zijn vernomen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1885 | | pagina 45