78 toezigt voortdurend een meer en meer gunstigen invloed uitoefenen op de gezondheidreinheid en het goed gedrag der provenieren. Het verder gedeelte van het in 1884 reeds gemaakt gebouw tot provenierswoningen werd in dit jaar geheel afgewerkt en ten genoege opgeleverd. Steeds wordt voortgegaan met het ontginnen van hei develden en het aanleggen van bosschen. Op de gewone wijze nl. bij inschrijving had de beste ding der levensmiddelen plaatshet voortdurend streng toezigt daarop verzekerde de goede hoedanigheid. Aangaande het Oude en Nieuwe Gasthuisis reeds melding gemaakt bij Hoofdstuk VI hiervoor. HOOFDSTUK XI. Landbouw en Veeteelt. Algemeene Toestand. De toestand van den Landbouw was in het afgeloopen jaar gunstig. "VVel hadden de verschillende gewassen in de maand Junij duchtig te lijden door het aanhou dende koude en schrale weder, maar gelukkig herstelde zich dit weder in den nazomer, door den lang verwach ten regen. De schade die hierdoor werd geleden, was dan ook onbeduidend. 79 Koop- en huurwaarde der landerijen. De koopwaarde van kleigrond bedroeg in deze gemeente f 3000, en van zandgrond f 2000 per hectare. Voor huurwaarde werd berekend f 200 voor bouwland (klei.) 100 (zand.) - 100 weideland. 65 hooiland. Maatschappijen en genootschappen tot bevordering van den landbouw. In deze gemeente bestaat, behalve eene afdeeling van de Geldersche Maatschappij van Landbouw, eene Land- bouwcrs-Vereeniging, waaraan is verbonden Zutphen's Landbouwers Veefonds: „De onderlinge hulp" met een IOC tal leden en ruim 207 verwaarborgde koeijen ter waarde van f 22,900 In de maand Augustus van het vorige jaar werd we derom vanwege de Vereeniging „Floralia" in de Be- w aai school bij de Nieuwstad alhier, eene tentoonstelling gehouden van bloemen en planten, gekweekt door den arbeidenden stand in deze gemeente. Betrekkelijk weinig der uitgereikte stekjes zijn niet in vollen groei op de tentoonstelling teruggekeerd: van de 1100 uitgereikte stekjes werden 840 planten ingezonden. De tentoon stelling kan ook nu weder welgeslaagd heeten. Invoer van nieuwe gewassen, werktuigen en veerassen, zijn ons niet bekend, alsmede de toepassing van nieuwe uitvindingen. Van schadelijke dieren heeft de landbouwer geen last ondervonden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1885 | | pagina 41