66 VI. Klinische scholen, zijn alhier niet aanwezig. VII. Verdere scholen van bijzonderen aard en strekking. Zangschool. Onder de leiding van den Heer J. A. Vrugtman be staan in deze gemeente de navolgende Zangscholen: 1. J)e Ilurger-Zangsehool met 57 jongens en 101 meisjes. 2. Eene Volles-Zangschool met 173 mannelijke en 110 vrouwelijke leerlingen, genietende een gemeentelijke sub sidie van f 300. Voorts wordt door den Heer Vrugtman onderwijs in het zingen gegeven aan 67 volwassenen, n.l. 13 man nelijke en 54 vrouwelijke leerlingen. Het onderwijs aan de volwassenen werd door meer genoemden Heer gratis gegeven. Gymmstiekschool. Alhier bestaat eene Gymnastiekschoolwaar van Ge meentewege onderwijs gegeven wordt in de Gymnastiek, het excerceren met het geweer, het schermen en het batonneren. Gevaarlijke ligchaamsoefeningen zijn daarbij verboden. Het onderwijs is klassikaal en wordt zoodanig inge- rigt, dat leerlingen van gelijken leeftijd en gelijke vor deringen, zooveel doenlijk, in eene klasse worden ver- eenigd, en jongens en meisjes niet gelijktijdig onderwjjs ontvangen. De zorg voor en het toezigt op de Gymnastiekschool is opgedragen aan Burgemeester en Wethouders. De uren der lessen voor leerlingen (der Inrigtingen waarvoor het onderwijs in de Gymnastiek door wetten 67 of verordeningen verpligtend is gesteld) worden door Burgemeester en Wethouders vastgesteld in overleg met henaan wie het toezigt op die inrigtingen is opge dragen. Op gemelde gchool werd door één leeraar en één hulpleeraar aan 266 mannelijke 203 vrouwelijke leerlin gen onderwijs gegeven. Aan het klassikaal onderwijs namen deel 74 jongens en 43 meisjes. Het aantal leerlingen, dat onderwijs genoot, bedroeg: Op de Hoogere Burgerschool 59, op de Burgeravond school 51 en op het Gymnasium 28, terwijl dit onderwijs aan 20 jongens 26 meisjes van de Normaalschool werd gegeven. Van dat onderwijs werd tevens gebruik gemaakt door nog 100 meisjes van school A en door 34 jongens en 40 meisjes van school D. Het onderwijs voldeed aan de gestelde eischen. Tevens bestaat in deze Gemeente eene Vereeniging ter beoefening der praktische Gymnastiekgenaamd „Olympia." Deze vereeniging telt 2 eereleden, 22 be gunstigers en 35 werkende leden, en geeft om de 2 ja ren eene openbare uitvoering. De kosten van onderwijs in de Gymnastiek bedroegen f 1462.31% terwijl aan schoolgelden f 740,— werd ont vangen. Zwemscholen. Onderwijs in het zwemmen wordt gegeven aan een. der badhuizen der Gemeente, waaraan een zwembassin is verbonden en alwaar aan 49 personen onderrigt in het zwemmen werd gegeven.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1885 | | pagina 35