60 hier achterstaande Verslag van de Plaatselijke Commissie van Toezigt op het Lager Onderwijs. II. Herhaling en Bewaarscholen. Herhalingsonderwijs. Dit onderwijs wordt gegeven in de openbare school, in de Polsbroek (school E). Aan deze school worden alleen meisjes toegelaten, die den vollen leeftijd van 12 jaren bereikt hebben. Het hoofd der school, bijgestaan door eene onderwijzeres, geeft aldaar onderwjjs. Bewaarscholen De Gemeente-bewaarscholen waarvan het doel is om de ouders te gemoet te komen in de zorg voor hun ne kinderen gedurende het dagwerk, de zedelijke, ver standelijke en ligchamelijke krachten der kinderen te ontwikkelen, hen reeds vroeg aan orde, reinheid, en een betamelijk gedrag te gewennen en aldus voor te be reiden, om de lagere scholen met vrucht te kunnen bij wonen zijn drie in getal: eene voor den meer gegoeden stand op de (Nieuwstad) met ééne hoofdonderwijzeres en 3 helpsters, waarop 96 kinderen; aan deze school is eene handwerk- school verbondenwelke door circa 38 leerlingen werd bezocht; eene voor betalende en niet betalende op de (Paarden- wal) met ééne hoofdonderwijzeres en 10 helpsters waarop 419 kinderen; en eene voor betalende en niet betalende (in de Hoven), met ééne hoofdonderwijzeres en 2 helpsters, waarop 97 kinderen. 61 Verder bestaat, hier eene bijzondere bewaarschool voor R. C. tellende 258 kinderen; aan het hoofd van die school staat ééne hoofdonderwijzeresbijgestaan door 3 helpsters. Do Commissie voor de Gemeentelijke bewaarscholen waarvan het jaarverslag hierna als bijlage G. volgt, be staat uit negen leden alsdrie mannelijke personen waarvan een lid uit den Gemeenteraad, die voorzit, ter wijl de beide anderen de betrekking van Secretaris en Penningmeester bekleedencn uit zes vrouwelijke perso nen die in het bijzonder belast zijn met het toezigt op de onderwijzeressen en het dienstpersoneelalsmede op de orde en reinheid in de scholen. De leden worden op eene aanbeveling der Commissie van minstens twee personen voor elke vacature, door Burgemeester en Wbthouders benoemd. Het lid van den Gemeenteraad, dat voorzit, wordt zonder aanbeve ling benoemd. De benoeming geschiedt voor den tijd van zes jaren j de aftreding heeft plaats volgens een daarvan op te ma» ken rooster. De Commissie bezoekt de scholen ten minste vier maal 's jaars. Zij doet alle zulke voorstellenwelke zij in het belang der bewaarscholen nuttig of noodig acht en zendt aan den Gemeenteraad jaarlijks vóór 1 Maart, een omstandig verslag van den toestand in het afgeloopen jaar. De begrooting der vermoedelijke inkomsten en uitga, ven, wordt door de Commissie met de noodige inlich tingen en bescheiden, jaarlijks zes maanden vóór den aanvang van het jaar waarvoor zij moet dienen, aan Burgemeester en Wethouders aangeboden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1885 | | pagina 32