5 jager en 1 korps Weermannendie respectievelijk gesta- stationeerd zijn op de Nieuwstad, Broederenkerkplein, BoompjeswalHoven, Molenbeek, Paardenwal en buiten de voormalige Viscbpoort. Het beheer aver alles, wat tot de Brandweer betrek king heeft, wordt, behoudens het opperbevel bij Ait. 1S9 der Wet van den 29 Junij 1851 (Staatsbl. No. 85) aan den Burgemeester en het toezigt aan Burgemeester eu Wethouders opgedragen, uitgeoefend door een Gene- ralen Brandmeester, bijgestaan door twee Adjuncten. Het personeel bestaat uit 12 Opperbrandmeesters27 Brandmeesters24 Pijpmecsters.23 Lantaarn- of Fak keldragers en circa 400 manschappenalsmede een dooi de Gemeente bezoldigde beambteonder de benaming van Bode der Brandweer. De geaffecteerden beneden den rang van Brandmees ter ontvangen, desverkiezendewegens tijdverlies eene schadeloosstelling van 20 cent per uur, telkens wanneer zij behulpzaam zijn geweest bij eene schouwing dei bluschmiddelenof bij de oefening in de maand Julij dienst hebben gedaan. Ingeval van brand wordt aan de Geaffecteerden be taald 30 cent voor het eerste uur, dat hunne werkzaam heid gevorderd wordten 15 cent voor ieder volgend uur; en bovendien aan Pijpmecsters eene schadeloosstel ling van f 1.en aan de manschappen, die zich te water hebben begeven en langer dan een half uur daarin vertoefden, van 1.50. In 1885 brak er slechts éénmaal brand uit, die mel- denswaard kan geacht woiden, eu wél op 21 Juli om streeks vier ure in eene bovenwoning van een huis staande aan den Berkelsingel; de bovenwoning met in- 53 boedel is geheel uitgebrand. Door het spoedig aanwezig zijn der brandspuiten was men reeds te 5 ure den brand meester. Omtrent de oorzaak van den brand kan men met ze kerheid niets mededeelen. - Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De straatverlichting geschiedde, even als reeds ver scheidene jaren, door Gas uit de Gemeente-Gasfabriek. De orde werd in het afgeloopen jaar niet gestoord, zoodat persoonlijke diensten van de inwoners, tot hand having der openbare orde in het algemeen belang, niet noodig zijn geweest. HOOFDSTUK Y 11. .Nationale Militie en Schutterij. a. Nationale Militie. Aandeel der gemeente in de ligting4® Ingeschrevenen in de gemeente, waarnaar het aan deel is berekend164 Ingelijfden bij de landmilitie46 Ingelijfden bij de zeemilitie

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1885 | | pagina 28