40 Op aanhoudend verzoek werd bij de brandspuit, door de Artillerie-Schutterij bediendeen aanjager gevoegd waartoe een der reserve spuiten werd gewijzigd en in orde gebragt. De kosten van onderhoud hebben bedragen f 495.25. HOOFDSTUK VI. Medische Politie. a. Toestandenwelke invloed kunnen uitoefenen op de volksgezondheid. De reinheid der straten laat niets te wenschen over en de toestand van de riolen is in alle opzichten bevre digend. De lediging der zinkputten vindt geregeld plaats. De pleinen en straten, alwaar de veemarkten gehouden werden, zijn na afloop daarvan, tot bevordering van reinheid, met water besproeid. Eveneens zijn de stra ten bij warm weder, ter bevordering van frischlieid, eenige malen per dag met water besproeid. Op de mestverzameling wordt streng toezigt gehouden en de daarop bestaande verordening krachtig nageleefd. De ingezetenen worden in de gelegenheid gesteld, om zich kosteloos van de uit hunne woning afkomende vuil nis en faecale stoffen te ontdoen en steeds werden de van gemeentewege, op verschillende straten geplaatste vuilnisbakken op tijd geledigd. Voor de noodige waterverversching door middel van spuijing der binnengrachten wordt zorg gedragen. 41 In de openbare scholen zijn de privaten zoodanig in gericht, dat zij niet de minste hinderlijke lucht ver- preiden. Omtrent de bijzondere scholen zijn ons daarover geene klagten ter oore gekomen. De kerkgebouwen zijn bijna alle ruim en doelmatig ingerigt. De slaapsteden of kleine logementeawaarin tegen een zeer geringen prijs nachtverblijf wordt verstrekt, la ten wel wat te wenschen over. Zij worden echter in gewone tijden weinig bezocht, maar meest gedurende de voor- en najaarsmarkten. Wat de uitbreiding van liet tonnenstelsel aangaat en de veranderde inrigting van openbare gebouwen, verwij zen wij naar het daaromtrent medegedeelde onder Hoofd stuk V hiervoor. h. Heerschende ziekten. Omstreeks 15 Mei 11. openbaarden zich in deze Ge meente de Mazelen, welke ziekte zulk eene uitbreiding verkreeg, dat zij bij schrijven van den Heer Adjunct- Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezigt, voor Gel derland en Utrecht, d.d. 1 Juni 1885 No. 187/29, van I Juni 11. af als epidemisch heerschende werd verklaard, welke verklaring door genoemden Ambtenaar, bij schrij ven van 4 Augustus d.a.v. No. 211/30, werd opgeheven, ingaande 4 Aug. j.l. Van 1 Jan. tot 1 Juni 1885 zijn door mazelen aan getast 77 personen, waarvan er 3 zijn overleden; van 1 Juni tot 4 Aug. 1885 zijn door mazelen aange tast 129 personen, waarvan er 12 zijn overleden, terwijl

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1885 | | pagina 22