32 Gedurende 1885 werden 195 aanvragen of kennisge vingen omtrent het bouwen of het veranderen van wer ken aan of in den openbaren weg behandeld. 27 gebou wen werden geheel of gedeeltelijk afgebroken en her bouwd of belangrijk verbeterd en 33 geheel nieuwe gebouwen gesticht. Gemeente-reiniging. Door de gestadige uitbreiding van het tonnenstelsel, werd eene vermeerdering van het aantal wagens tot vervoer van tonnen naar de mestplaats dringend noodig, zoodat thans, daartoe drie stel in gebruik zijn. De Gemeente is in drie afdeelingen verdeeld en elke afdeeling wordt bediend door een stel wagens met twee arbeiders, die de tonnen verwisselen en op een wagen laden, terwijl de geladen wagens door paard en voer man naar de mestplaats worden vervoerd. Deze regeling voldoet aan billijke eischen, zoodat in den regel bet vervoer der tonnen in den voormiddag is afgeloopen. Het aantal privaten voor het tonnenstelsel ingerigt vermeerderde met 80, zoodat dit bij het einde des jaars 1640 bedroeg. Het reinigen der tonnen geschiedt met zorg terwjjl Carbolzuur ruimschoots wordt toegepast. In het verzamelen der asch en vuilnis weid geene verandering gebragt. De Gemeente is daarvoor in twee afdeelingen verdeeld, die dagelijks worden bediend door een werkman met kar en paard en voerman, die de stoffen aan de wonin gen en uit de daartoe door de Gemeente geplaatste 33 verzamelbakken ophalen en vervoeren. Deze werklieden zijn tevens belast met let remhouden der straten. Verder is er een werkman belast met het schoonma ken der openbare privaten en urinoirs en een met het schoonmaken der straatputtenhet vervoer der uitko mende modder geschiedt met kar en paard naar de mestplaats. Op de mestbergplaatsen zijn twee personen belast me het reinigen der tonnen en het ophalen der tonnen- wagens en twee andere personen met het sorteren en liet verwerken der aangevoerde stoffen tot compost. Het ruimen der privaat-putten van particulierenes nachts, geschiedt door werklieden van het tonnenstelsel het vervoer der uitkomende stoffen geschiedt door de voerlieden. In het geheel werden verzameld en op de mestplaat- sen aangevoerd 4257 karren droog vuil en 1610 karren modder uit de straatputten. Onder de aangevoerde droge stoffen was ongeveer een derde gedeelte steenen, snoeihout, glas, beenderen, lompen en ander afval, die niet in de compost verwerkt kunnen worden. Het leveren der bespanningen voor het vervoer der tonnen-wagens en aschkarren werd, nagehouden inschnj- ving, in 6 perceelen als volgt gegund. 1 Derceel vervoer aschkar393. 491.— modderkar 398.— tonnen wagens J'"' 585.— 579-~ 3 2 3 4 5 6 pion 7> V yi v r> yt

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1885 | | pagina 18