vertrouwen vau do hoofden dier scholen, dat deze vei be tering eene blijvende zal zijnniet zal worden beschaamd. Tot haar leedwezen bleek der commissie uit het ver slag van den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressendat een zoo gering aantal ou derwijzers der openbare school dien Cursus volgt. De Commissie is van oordeel, dat het belang der gemeente medebrengtdat hare onderwijzers door het bijwonen van dien cursus blijken geven van hunnen lust, om zich verder te ontwikkelen en hunnen gezichtskring uit te breiden. Zij heeft dan ook in dien geest een schrijven gericht aan de hoofden der openbare scholen in deze ge meente. Nog steeds kan do Commissie enzoovoort. Het hoofd van school C, is eenigen tijd verplicht ge weest, zich van de school verwijderd te houden tenge volge van eene besmettelijke ziekte, die in zijn gezin heerschte. Hetzelfde is het geval geweest, met het hoofd van school 67., die om dezelfde reden de vijf laat ste weken van hot jaar verhinderd wasop de school werkzaam te zijn. De eerste onderwijzers dier beide scholen, de Heeren J. H. Vrdgtmax en P. A. Biermasz hebben gedurende dien tij l met den meesten ijver de taak van de hoofden dier scholen ovc genomen. Het hoofd van school F is door eene ernstige ziekte verhinderd geworden, gedurende eenen gcruimen tijd zijne werkzaamheden waar te nemen. De Commissie verheugt er zich indat het hoofd dier school weder geheel her steld is, en zijne betrekking weder met denzelfden ijver en dezelfde krachten kan verullen als te voren. Ook zijne plaats werd met lust vervuld door den eersten on derwijzer dier school den Heer H. van Beusekom. 7 Den Heer G. IT. Wolsak, die gedurende dertig jaren tot aller tevredenheid als onderwijzer is werkzaam ge weest, werd op voorstel der Commissie door den Gemeen teraad eene gratificatie toegekend van honderd gulden. Al kunnen de resultaten van het onderwijs in de nut tige handwerken over het algemeen als zeer gunstig wor den beschouwd, zoo zouden deze nog veel gunstiger zijn, indien de ouders der kinderen het groote nut van het handwerk-ondcrwijs op de scholen beter inzagen. Op de scholen E. F. en G. verlaten de meisjes reeds op twaalf jarigen leeftijd de school om naar de naaischool te gaan. Vandaar, dat zij niet den volledigen Cursus in het liand- werkonderwijs doorloopen. De Commissie meentdat de meisjeszoo zij langer op de school blevenniet alleen in andere vakken beter tehuis zouden zijn, maar ook eenen uitstekenden grondslag zouden leggen voor de ken nis der nuttige handwerken. De onderwijzeressen, met dat onderwijs belast, vervullen allen hare taak op uit nemende wijze. De Commissie zoude het zeer in het be lang der vrouwelijke leerlingen achten, indien op de school 67meer uren aan het handwerkondenvjjs besteed werden. Sedert I September van het vorige jaar is de school B met ééne klasse uitgebreid en alzoo gevolg gegeven aan het Raadsbesluit van 7 April 18S4. Over de resultaten dier uitbreiding is het, den korten tijd in aanmerking genomen, dat die klasse in werking is, tot nog toe moeilijk een voldoend oordeel te vellen. Door het eervol ontslag aan Dr. A. H. van Andel als lid der Commissie, was er eene vacature ontstaan, die aangevuld werd door de benoeming van den Heer B. E. Onderwater in de Raadszitting van 18 Augus-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1884 | | pagina 70