too 2 Van do. Gtotde 2ekl. werden toegelaten 15, niet toegelaten 5 n 3e 13, 1 3e 4e 9, 1 4e 5e 11, 5e 6» 9, I De verhouding tusschen de bevorderden en nietbevor- derden is veel gunstiger dan in een der vorige jaren. Behalve zij, die tot de Universiteit waren toegelaten verlietenna het eindigen van den Cursus nog 7 leer lingen het Gymnasium, en wel 3 wegens verandering van woonplaats, 1 wegens ziekte, en 3 die wegens te geringe vorderingen niet tot eene hoogere klasse waren bevorderd. Voor de toelatingsexamens in Julij en September 1884 meldden zich aan 9 jongelieden, en wel 6 voor de eer ste klasse, waarvan 5 werden toegelaten, twee voor de vierde klasse en één voor de zesde klasse, die allen werden toegelaten. Dat getal is opvallend kleinvooral in vergelijking met het vorige jaar toen het 34 bedroeg, waarvan alleen 22 voor de le klasse; maar wellicht is het een, een di rect gevolg van het andere. Misschien heeft de uitbrei ding die aan de Openbare School voor meer uitgebreid lager onderwijs (School B) gegeven is, hare werking reeds doen gevoelenhoewel overigens de tot de eerste klasse toegelatenen nog zeer jong zijn, daar behalve één die verleden jaar was afgewezen, de overigen tijdens het examen geen van allen den leeftijd van 13 jaren hadden bereikt. Reeds vroeger hebben wij gewezen op de nadeeligo gevolgen wanneer sommige ouders hunne kinderen op dien jeugdigen leeftijd naar het Gymnasium zenden. Al voldoen deze ook aan de uit den aard der zaak niet zware eischen van het toelatingsexamenzoo blijkt later toch dikwijls dat veelzoo niet te veel moet gevergd worden van de nog te jeugdige krachten, om met vrucht de lessen te kunnen volgen, en tevens hoe wenschelijk het ware geweest dat nog één jaar op de lagere school ware doorgebracht, niet zoo zeer om verder te gaan in de verschillende vakkenmaar veelmeer om het geleerde nog eens goed te herhalenopdat alzoo beter kunne voortgebouwd worden op het gelegde fondament, dat bjj zeer velen zeer zwak blijkt te zijn. Hierdoor zou menig ouder de teleurstelling kunnen voorkomen, eene teleur stelling die hij grootendeels aan zich zeiven heeft te wijten, als hij later ziet dat zijn kind, dat niet van goeden aanleg was ontbloot, niet of slechts met moeite van de eene klasse tot de andere kan overgaan. De lessen werden over het algemeen zeer trouw ge volgd, met uitzondering van die in de Gymnastiek, zoo dat onze tusschenkomst noodig was om hierin eenige verbetering te brengen. Op den duur zal dat echter weinig batenindien de ouders hunne medewerking niet willen verleenen, om hunne kinderen die lessen te doen volgen. YTelen hunner schijnen het voorrecht niet te be seffen dat er hier ter stede zulk eene goede gelegenheid bestaat hunne kinderen te doen deelnemen aan de lessen in de Gymnastiek, waardoor het ligchaam versterkt en eene nuttige uitspanning wordt verkregen na inspannende studie. De nieuwe Cursus begon op 2 September IS84 met een getal van 68 leerlingen; als volgt verdeeld over de verschillende klassen: 7 in de le, 15 in de 2e, 12 in de 3e, li in de 4e, II in de 5° eti 12 in de 6e klasse; ter-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1884 | | pagina 52