70 boekjaar 1883/1884 aan 49 gezinnen 18,900 Kilo ruw touw tot verwerking in breeuwwerk, waarvoor als werk loon in geld voor eene waarde van f 3017,65s werd uit gegeven. Nog ontvingen zij, die ongeschikt waren om te wer ken, ter ondersteuning, voor eene waarde van f 619,315 aan brood en turf. Algemeen Overzigt. De onderscheidene Besturen der Instellingen van Wel dadigheid in deze Gemeente, hebben in het afgeloopen jaar weder voldaan aan de bepalingen der Wet tot re geling van bet Armbestuur, terwijl zijvoor zooveel zulks van ben kon gevorderd worden, de verlangde in lichtingen hebben verstrekt en gevolg gegeven aan de ontvangen aanschrijvingen. De verschillende Diaconie-besturendaartoe in ruime mate gesteund door particulieren, hebben vele pogingen aangewend tot voorkoming en vermindering der armoe de. Zij hebben zich zooveel in hun vermogen lag het lot aangetrokken van de personen, die tot hunne admi nistratie behoorden, en bleven zoodoende voorzien in de behoeften van bendie door ouderdom of gebreken daar toe zelve niet in staat waren. Wij laten hier weder een resumé volgen van die bij ons ingekomen verslagenwelke iets meldenswaard be vatten. 1. Aangaande de Sint Anthony Groote Broederschap. De bevolking van het Ruitershofje bestond op 31 De cember 1884 uit 28 personen. 71 De gebouwen verkeeren in goeden staat. Uitgezon derd de gewone onderhoudswerken zijn drie woningen gerestaureerd. Aan de landerijen zijn geen werkzaamheden van be lang uitgevoerd. 2. Aangaande het Burgerweeshuis. Gedurende het jaar 1884 is buiten het gesticht aan 36 weezen en halve weezen f 100,aan 4 idem f 75,— en aan 24 ieder f 50,— als tegemoetkoming voor kosten van opvoeding en onderwijsuitgereikt. Op 31 December 1884 werden in het gesticht ver pleegd 7 wezen en wel 4 jongens en 3 meisjes. Deze genieten respectievelijk onderwijs op de Iloogere Burger school, de Openbare School A, de Normaalschool voor onderwijzers en de Bijzondere School van den Heer G. Kouwenaar alhier. Van de jongens wordt er een opgeleid voor Telegra fist en een voor onderwijzer, terwijl van de twee overige jongens nog geene bestemming kan worden opgegeven, daar het nog moet blijken waarvoor zij aanleg en nei ging hebben. Van de meisjes zullen er twee voor onderwijzeres worden opgeleid. Aan twee der meisjes als daartoe aanleg hebbende, wordt Piano-onderwijs gegeven, terwijl een meisje en een jongen Zangonuerwjs ontvangen. De gebouwen en erven verkeeren in zeer goeden staat, alsmede de landerijen en bosschen. Het gesticht gaat steeds geldelijk vooruit. liet Reglement van het Burgerweeshuis werd herzien en wel in dier voege, dat thans daarin kunnen worden

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1884 | | pagina 37