66 blijken geven van hunne geschiktheid en tact om clas- sikanl onderwijs te geven, waaraan dan ook toegeschre ven moet worden, dat de school met kleine wijziging een stationair aantal leerlingen behoudt. In de maand Mei had eene openbare les plaats. De Maatschappij tot bevordering der Toonkunstaf- deeling Zutphen, telt 150 leden. De afdeeling wenscht het doel der Maatschappij in zijn geheelen omvang te bevorderen. Zij heeft een gemengde Zangvereeniging opgerigt, waarvan 75 leden medewerken. De contributie bedraagt f 5,—. Bovendien kan men alleen lid der Zangvereeniging zijntegen betaling van 3,Men wordt Donateur voor eene jaarlijksche bijdrage van mins tens f 2,50 boven de gewone contributie. De oefeningen worden éénmaal per week gehouden. In den regel geeft deze afdeeling 2 concerten per jaar. liet lidmaatschap geeft rcgt van toegang tot de uitvoe ringen der afdeelingen van de Maatschappij in andere steden. Teeken-, beeldhouw- en bouwkundige scholen zijn al hier niet aanwezig. Het teekenen en boctseercn wordt aan de Burger avondschool onderwezen. De in deze Gemeente bestaande afdeeling der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, hield 's winters gere geld hare vergaderingen en telt circa 130 leden. Van hare vrij aanzienlijke bibliotheek, die in een der loka len van het Gemeentegebouw op het 's Gravenhof geves tigd is, wordt veel gebruik gemaakt. 67 Het Genootschap tot beoefening van Natuurkundige Wetenschappen (Physica), hield in den afgeloopen winter wekelijks zijne vergaderingen en telt 58 leden en 3 ho noraire leden. De Rederijkerskamer, „Polyhymnia" met 15 werkende, 160 niet werkende en 50 buitenleden, hield haar goeden naam staande, terwijl de Vereeniging „Pictura" voort ging met het geven van kunstbeschouwingen, om den zin voor schilder- en teekenkunst op te wekken en te bevorderen; deze vereeniging telt circa 150 leden. HOOFDSTUK X. Armwezen. In het afgeloopen jaar is in den toestand van de be hoeftige klasse dezer gemeente, voor zoover wij hebben kunnen nagaan, geene ingrijpende verandering gekomen; die toestand is niet ongunstig en in 't afgeloopen jaar niet achteruitgegaan. De Protestantsche Werkinrigting alhier, stelde de be- hoeftigen in de gelegenheid om werk te verkrijgen. Gelegenheid voor kinderen uit de behoeftige klasse, om kosteloos onderwijs te genietenis voldoende gegeven. Even als vorige jaren heeft de alhier bestaande Ver eeniging,. welke zich ten doel stelt, een geregeld school bezoek van kinderen van 6 12 jaren te bevorderen, weder aan de kinderen van de scholen E, F. en G. een

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1884 | | pagina 35